Nastříkejte to na okna a mouchy ani komáry doma nepotkáte
adbz.cz » Hobby » Stačí smíchat skořici, jar a citronovou šťávu. Hmyz se bude od domu držet dál

Stačí smíchat skořici, jar a citronovou šťávu. Hmyz se bude od domu držet dál

Na jaře a v létě se nelze divit, pokud se v domácnosti objeví problémy s hmyzem. Tito živočichové se zkrátka probouzí a začínají nám ztrpčovat život.

okno sprej ruka
Zdroj fotografie: iStock

Do domu proto stále více létají komáři, mouchy, moli, mravenci a další zástupci hmyzí říše. Naštěstí ale známe jednoduchý způsob, jak se všech těchto vetřelců spolehlivě zbavit. Je samozřejmě možné opatřit si komerční produkty. Bývají ale docela drahé, krom toho vystavovat se dlouhodobě agresivní chemii není zrovna šťastné rozhodnutí. Domácí sprej proti hmyzu má tu výhodu, že je na přírodní bázi a dá se využít více způsoby.

Z čeho vyrobit domácí sprej na hmyz?

I lidem, kteří používají moskytiéru, se čas od času nějaký hmyz domů dostane. Jednoduše proklouzne. Minimálně to pak přináší nepříjemné bzučení, hlavně však noční i denní štípance, které velmi otravně svědí. S následujícím receptem se všechny tyto problémy stanou minulostí. Připravte si:

  • ½ litru vody
  • 2 tyčinky skořice
  • 1 polévkovou lžíci saponátu na nádobí
  • Šťávu z poloviny citronu

Jak namíchat?

Není od věci mít po ruce také trochu dezinfekce. Přípravek se totiž velmi hodí nastříkat na podlahu domácnosti. Samotná příprava tekutiny opět není náročná.

komar na kuzi
Zdroj fotografie: Depositphotos
  • Do hrnce nalijte vodu
  • Přidejte tyčinky skořice překrojené na polovinu
  • Obojí přiveďte k varu a několik minut povařte
  • Poté nechte nálev vychladnout, přelijte do rozprašovače
  • Přimíchejte saponát na nádobí, dezinfekci a citronovou šťávu
  • Obsah důkladně protřepejte

Proti čemu všemu to funguje?

Tato směs na bázi skořice je coby prostředek velmi univerzální. Dá se totiž nastříkat na rostliny, které tak nelákají hmyz z okolí. Což je současně ochrání i před škůdci. Vynikající výsledky přináší nastříkání kolem dveří a oken. Stejně tak můžete směs nanést na nábytek, což eliminuje pach moči vašich domácích mazlíčků. Pokud chcete mazlíčka odradit od takových „návštěv“ a „dárků“, nastříkejte koberec či podlahu.

Venkovní odrazení hmyzu

V zásadě platí, že co voní nám, často odpuzuje hmyz. Nejčastější přírodní repelenty jsou eukalyptus, australský čajovník, fenykl, cedr, citrusy či bazalka. Hlavní rolí hrají éterické oleje obsažené v částech těchto rostlin, které mají také prokazatelně antiseptické účinky. Jen si zkuste nezakrytou kůži potřít citronem a uvidíte, jak se tomu konkrétnímu místu bude hmyzu vyhýbat.

moucha detail
Zdroj fotografie: Pixabay

Přes noc vám může pomoci jednoduchý recept. Do rozkrojeného citronu zapíchejte kousky hřebíčku, pak ho nechte na talířku někde poblíž postele. Na okenní parapet si postavte jak bazalku, tak i balkonové rajče v květináči.

Pot jako repelent

Tohle zní trochu zvláštně, protože tělesný pot přece hmyz přitahuje ne? Jenže právě pot je odrazem naší stravy. Výrazně repelentní účinky má například vitamin B, proto ho tělu dodávejte ve větším množství. A ne, pivo bohužel nefunguje. Lze použít pivovarské kvasnice, Pangamin nebo B komplex. Stejnou práci odvede i větší porce zeleného hrášku a dostatek česneku.