Jak se zbavit plevele pomocí novin a dalších 8 důmyslných způsobů, které jsou zadarmo a zaberou sotva minutu
Plevel je nemilou součástí každé zahrady. Někteří z vás se s ním pravidelně potýkají, jiní ho tiše trpí. Zjistěte, jak ho pomocí 9 způsobů nadobro dostat ze spár chodníků.
Obsah
Zahradní cesty, chodníky a pěšinky jsou nedílnou součástí každé zahrady. Mohou vzniknout náhodně (u zahrad, o něž se majitelé důsledně nestarají), nebo být vybudované s jasným záměrem. V takových případech si zpravidla dáváte záležet i na výběru materiálu a celkovém vzhledu chodníku – musí působit tak, aby perfektně zapadl do celkového konceptu zahrady. Avšak s příchodem jara a léta začne vaše úsilí o harmonický celek kazit všudypřítomný plevel, který začne prorůstat skrz spáry chodníku. Zjistěte, jak se ho zbavit.
1) Ruční pletí
Nejsnazším způsobem, který vás kromě spousty času nebude stát ani korunu, je ruční pletí. Vezměte si nějakou podložku pod kolena (nebudou vás tak bolet) a pusťte se do práce. Snažte se vytrhávat plevel i s kořínky, v opačném případě vyroste opět rychle znovu.
2) Vroucí voda
Dalším z oblíbených způsobů likvidace plevele je jeho „ošetření“ vroucí vodou. Jednoduše v rychlovarné konvici (nebo hrnci) ohřejte vodu, kterou následně nalijte na plevel. Rostlinám tím způsobíte šok, který je zahubí. Tato metoda by měla zlikvidovat i ve spárách zapadaná semena.
3) Sůl
Chcete-li se zbavit plevele, měla by vám s tím pomoci i obyčejná sůl. Jednoduše si připravte silný solný roztok – smíchejte 2 díly vroucí vody s 1 dílem soli. Směs poté nalijte na plevel. Horká voda způsobí rostlině tepelný šok a sůl ji zbaví vody.
4) Jedlá soda
Účinný herbicid připravíte i z jedlé sody. Plevel ve spárách nejprve navlhčete trochou vody, poté ho zasypte několika lžícemi jedlé sody. Dejte si pozor, ať pracujete za bezvětrného počasí – v opačném případě by se jedlá soda rozfoukala po okolí. Abyste si udrželi chodník bez plevele, ošetřujte ho tímto způsobem jednou měsíčně.
5) Esenciální citrusový olej
Jestliže smícháte 250 gramů kuchyňské soli, 1 litr octa, čajovou lžičku prostředku na mytí nádobí a několik kapek esenciálního citrusového oleje, získáte roztok, kterému neodolá takřka žádná rostlina. Plevel ve spárách tak nebude mít jedinou šanci. Jestliže byste chtěli postřik použít i na plevel na záhonech, dejte si dobrý pozor, ať nezasáhnete i pěstované rostliny.
6) Alkohol
K úplnému vysušení a následnému uhynutí plevele vám dopomůže postřik s alkoholem. V lahvi s rozprašovačem smíchejte 100 mililitrů vodky s půl litrem čisté vody a čajovou lžičkou prostředku na mytí nádobí. Vzniklý roztok dobře promíchejte a postříkejte jím listy plevele. Nejlepších účinků dosáhnete za slunného počasí.
7) Zakrytí cesty
Chcete-li zahubit plevel (potažmo jakoukoliv rostlinu), jednou z možností je také jeho zastínění. Jestliže rostliny připravíte o přísun slunečních paprsků, po nějaké době uhynou. Zahradní cestu tedy můžete dočasně zakrýt novinami či jiným krytem.
8) Péče o trávník
V souladu s heslem „Nejúčinnějším řešením je prevence“ se plevelu nejsnáze zbavíte tak, že budete pečovat o svůj trávník. Udržovaná, hustá a pravidelně sečená travnatá plocha zahrady brání šíření plevele a jeho semen. Ten se tak nedostane do spár ve vašem chodníku.
9) Kukuřičná mouka
Posledním způsobem, jak můžete zabránit růstu plevele ve spárách vašeho zahradního chodníku, je aplikace kukuřičné mouky do jeho spár. Kukuřičná mouka totiž ztěžuje rostlinám tvorbu semen a blokuje jejich následné šíření. Je tedy dobrým preventivním (a zároveň šetrným) opatřením.
Jak vypadají cesty na vaší zahradě?