Jak se účinně zbavit černé plísně v domě
Jsou mezi námi lidé, kteří jsou perfekcionisté, co se týká úklidu. Několikrát týdně vytřou podlahu, setřou prach po celém domě, okna se jen lesknou. Jejich bystrému oku neunikne ani smítko. Stejně to mají i čistotou spotřebičů, a to jak zvenku, tak zevnitř. Pračka, myčka, trouba, nic neunikne jejich pozornosti. Přesto se může stát, že se i jim v domě objeví nehezké černé skvrny.
Obsah
Obzvlášť na místech, kde se více sráží vlhkost, a není tam proudění vzduchu, a současně nižší teplota. Černá plíseň patří k těm nebezpečným druhům. Její spory, které se uvolňují, mohou při vdechnutí způsobit zdravotní potíže. A u oslabených jedinců, kteří mají problémy s plícemi, mohou tyto spory způsobit dokonce zápal plic. Pokud objevíte v domě plíseň, můžete si objednat firmu, která vám udělá rozbor, aby pomohla určit konkrétní druh plísně, a jak nejlépe se jí zbavit. To může trvat nějakou dobu, a zatím vám plíseň zamoří celý dům.
Domácí pomocníci k vyhubení plísně
Než dostaneme výsledky, o jaký druh plísně se jedná, můžeme využít prostředky, které máme doma. K těm snadno dostupným a doma běžným patří olej z čajovníku. Originální název je Tea Tree Oil. Olej z čajovníku má silné antiseptické účinky a současně působí jako fungicid. Jak si připravíme přípravek na čištění plísně? Vezmeme 1 čajovou lžičku oleje, a smícháme ji s 1 šálkem vody. Pokud budete potřebovat větší množství, poměry obou ingrediencí navyšte ve stejném poměru. Nyní nalijte do rozprašovače, uzavřete, řádně protřepejte. Pak nastříkejte zasažená místa, a ještě i nejbližší okolí. Plíseň může být prorostlá i dál. Nechte asi hodinu zaschnout, a pak setřete suchým ručníkem, nebo utěrkou z mikrovlákna. Když na místě výskytu ještě nějaké skvrny zůstanou, postup opakujte. Určitě při práci používejte gumové rukavice, popř. respirátor.
Další prostředky k likvidaci plísní
Méně obvyklým prostředkem je olej z grapefruitových semen. Jeho použití je různorodé, s úspěchem ho lze použít jako přísadu do čistících prostředků, a různých směsí. Olej obsahuje sloučeniny jako jsou polyfenoly limonoidy a naringenin, které pomáhají se zabíjením bakterií v prádle, nebo s čištěním skvrn na kobercích. Pokud tento olej používáte, způsobují jeho složky, že se růst plísní zastaví, protože kyseliny dokáží spory zabít. Stačí smíchat 10 kapek oleje a 1 šálek vody. Nalít do rozprašovače, protřepat a postižená místa postříkat. Nechat působit, a pak setřít. Někdy stačí 10 minut, jindy třeba hodina. V případě potřeby opakovat.
Co ještě máte doma a můžete použít
- Prášek do pečiva
- Bílý ocet
- Jedlá soda
Když použijete jedlou sodu, prvně zasažená místa otřete do sucha. Potom si připravíte roztok ze 2 lžic sody a 2 šálků vody. Roztok nalijete do rozprašovače a otřená místa postříkejte. Poté počkejte až nástřik zaschne, a vytřete čistým hadříkem nebo utěrkou z mikrovlákna. Pokud chcete zatočit s plísní pomocí octa, neřeďte ho. Nalijte ho do rozprašovače a postříkejte postižená místa. Nechte zaschnout, a setřete. Pokud to nepomůže, celý postup opakujte, ale než budete zasažené místo utírat, vezměte starý kartáček na zuby a plochu vydrbejte. Ocet se tak dostane hloub a zničíte mnohem více plísně, která se ukrývá pod povrchem.
A co dělat když je plíseň pryč?
Vznik plísní podporují specifické podmínky. Zvýšená vlhkost, pronikající voda, málo intenzivní proudění vzduchu, nízká teplota prostředí. Aby se vám výskyt plísní neopakoval, je třeba zvýšit teplotu v zasažených prostorách, více větrat, odstranit vysokou vlhkost vzduchu, a také už jednou postižená místa pravidelně kontrolovat. Hlavně v zimním období. Krásné bydlení bez nezvaného hosta.