Švestka může hojně plodit až desetkrát více. Citlivé postupy našich předků zaručí šťavnaté plody
Zjistěte více o pěstování švestek a co přesně potřebují ke svému blahu. Pár zaručených rad, díky kterým se švestce bude dařit.
Na téměř každé zahradě můžeme toto typické, hojně používané ovoce zahlédnout. Jedná se o vynikající strom, u kterého je výhodné vědět, jak se k němu správně chovat. Z plodů si pak s chutí připravíte chutný džem, omáčku nebo sušenou pochoutku. Švestky jsou ceněné pro svůj obsah minerálů, jako je draslík, vápník, hořčík a fosfor. Rovněž pro svůj obsah vitamínů skupiny B, H a E. Známé jsou také svým lehce laxativními účinky.
Co vyžadují za podmínky ke spokojenému růstu
Když dodržíte pár pravidel, není jejich pěstování nijak obtížné. Vyžadují k bujnému růstu dostatek slunečního záření a zasazení na teplém místě. Co se týká půdy, má ráda středně těžkou půdu s obsahem písku, která je dostatečně vlhká a propustná. Půda by měla mít správné pH, pohybující se v rozmezí od 5,5 do 6,5. Hodnotu pH je vhodné si nechat před zasazením jakéhokoli ovocného stromu zjistit.
Podle vašeho místa bydliště a osobních sympatií máte na výběr ze tří skupina švestek: evropské, japonské a damsonské. Evropské odrůdy jsou ve většině případů samonosné, což znamená, že k plození postačí zasadit jediný strom. Co byste měli vzít v úvahu je jejich výška a rozměrnost, která může v dospělosti dosahovat až 10 m. Jelikož mají rády teplo, nesvědčí jim vystavení studenému větru nebo mrazíkům.
Jak se o švestky starat
Po výsadbě je následná péče o švestky poměrně nenáročná. Během března, v prvním a druhém roce po vysazení, pohnojte švestku půl kilogramem organického hnojiva, nebo dobře odpočatého hnoje. Počkejte dva měsíce do května ve stejných letech a přidejte ke švestce hnojivo s dusičnanem vápenatým. Postačí vám jeden šálek (asi 250 ml).
Jako každý strom, i švestka potřebuje dostatek vody. A to hlavně v začátcích svého růstu nebo v obdobích většího sucha. Nasypte ke švestce mulčovací kůru, která jí pomůže zachycovat vlhkost. Pravidelné prořezávání a odstraňování odumřelých větví podpoří proudění mízy a zaručí větší plodnost stromu. Před samotnou sklizní plodů je ale potřeba plody probrat. Nasadí totiž mnohem víc plodů, než je vůbec schopno uzrát.