Jak rozeznat pravý olivový olej od falešného: Chuť se výrazně liší
Pozor na olivové oleje v obchodech, které se tváří jako kvalitní produkty. Často jde o pouhé padělky s obsahem levnějších ingrediencí.
Olivové oleje si v současné době získávají čím dál větší oblibu. Kromě toho, že dodávají pokrmům jedinečnou chuť, jsou také dle webu Healthline velmi zdravé a nabízí hned několik zajímavých benefitů pro lidské tělo. Mnoho obchodníků dnes nicméně falšuje jejich kvalitu a do zdánlivě kvalitních výrobků přidává levnější ingredience.
Pozor na falešné olivové oleje v obchodech
Pravý olivový olej by měl mít vždy hořkou a intenzivní chuť připomínající olivy. Zda se tedy jedná o padělek, nebo skutečně kvalitní výrobek, poznáte vždy podle tohoto faktoru. Ověřit to můžete tak, že nalijete trochu tekutiny do skleničky a poté se napijete tak, aby zcela pokryla váš jazyk. V ten moment byste měli cítit ostrou chuť s ovocnými a sladkými tóny.
Naproti tomu falešný olivový olej bude mít slabou chuť a téměř neutrální vůni. Někteří výrobci ho šidí tím, že do něj přimíchávají levnější druhy olejů, jako je dle webu Genialne například slunečnicový nebo řepkový olej. Mnohdy to však udělají tak, že to nelze skoro vůbec poznat, přičemž na lahev bez výčitek píšou, že jde skutečně o kvalitní produkt.
Nakupujte oleje raději u farmářů
Bohužel v některých případech tedy svévolně neodhalíte, co jste si zrovna koupili. Pomoci vám s tím dokáží pouze laboratorní testy, které provádí zkušený odborník. Nejčastěji se nicméně padělky nachází ve velkých obchodech s širokou nabídkou zboží, kde je náročnější ohlídat kvalitu veškerého sortimentu. Personál tak ani nemusí vědět, že to tak je.
Abyste se vyhnuli takovému šizení, nakupujte pravé extra panenské olivové oleje na prověřených místech či u farmářů, kteří vám zaručí kvalitu. Možná si za to trošku připlatíte, ale budete mít aspoň jistotu, že jste neprohloupili. Vždy také zkontrolujte, zda je na balení jméno výrobce oliv a místo a datum sklizně. Tyto informace svědčí o dobré kvalitě.