Jak přinést komfort do vnějších prostor vašeho bydlení
Pokud se zajímáte o moderní bydlení a vývoj v této oblasti, jistě vám neuniklo, že rok 2020 se nese ve jménu propojení vnitřních obytných a vnějších relaxačních prostor bydlení.
Větší důraz se i u venkovních instalací klade na
- celkový design
- sladěné doplňky
- teplé barvy, a
- přírodní materiály a prvky.
Níže vám představíme několik konkrétních aktuálních trendů pro letošní rok.
Propojení vnějších a vnitřních prostorů
Vaším cílem, případně cílem odborníků, kterým tuto práci svěříte, by mělo být jakési přemostění vašeho bytu nebo domu s venkovními prostorami, které využíváte, terasou, patiem, a podobně.
Tohoto propojení můžete docílit různými způsoby. Vnitřní a vnější část vašeho bydlení lze například rozdělit a zároveň spojit velkými skleněnými dveřmi nebo můžete využít systém osvětlení, který i pod širým nebem dokáže navodit iluzi stropu, a tak máte vy i vaši návštěvníci pocit, jako byste byli stále uvnitř domu. Pokud je venkovní prostor velký, lze jej rozdělit na menší části a zvýšit tak jeho útulnost.
Barvy
Jednou z možností, jak navodit dojem, že vnější prostor je jakýmsi pokračováním vašeho domu, je sladit vnitřní i venkovní barvy do podobných tónů.
Pokud však máte například velice světlý interiér, můžete pro kontrast použít venku jasné, teplé barvy a vytvořit tak příjemný kontrast, kdy vám obě části poskytnou jiné barevné pozadí a naladění.
Multifunkční venkovní vybavení
Zdá se, že jsou pryč časy, kdy hlavní akcent při zařizování verandy, patia neb jiného obdobného prostoru byl kladen na venkovní nábytek a případně ještě doplňkově i osvětlení. Lidé čím dál více tráví v těchto venkovních prostorách svůj čas a přenášejí do něj i činnosti, které byly dříve vyhrazeny vnitřní části domu – typicky například grilování. Nejde ale pouze o kulinářské aktivity, často se lze setkat například s tím, že se venku zařizují prostory pro cvičení jógy, zvyšování tělesné kondice, ale také například pro relaxaci, četbu, a podobně.
Osvětlení
I trendy v druzích a instalacích venkovního osvětlení zažívají boom, neslouží pouze k jednolitému osvětlení prostoru určeného ke společnému posezení, ale různé druhy jsou využívání například k vyznačení cestiček, ke zvýraznění některých prvků a k navození určité atmosféry. Více se využívají například světla aktivována pohybem nebo osvětlení napájené solární energií.