Kdo vylije vodu z vajec, skutečně prohloupí. Její správné použití nakopne rostliny tak, že budete muset plody rozdávat sousedům

Přestaňte vylévat vodu z vařených vajíček do odpadu, místo toho ji použijte na zahradě. Vaše rostliny se vám za to určitě mnohonásobně odvděčí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaječná skořápka je rezervoárem mnoha užitečných minerálů a živin, jelikož musí zásobovat a vyživovat ptáče, než se vylíhne. Je bohatá na draslík, síru, fosfor, hořčík, železo a vápník ve formě uhličitanu vápenatého, který tvoří 90 % celkového složení vaječné skořápky. Tyto minerály se při vaření vajec vyplavují do vody. Příště tedy horkou vodu z vajec nevylévejte, ale nechte ji stranou. Může být nadále prospěšná pro vaši zahradu.

Proč rostliny potřebují vápník

Vápník je pro rostliny významný zejména tím, že pomáhá udržovat neutrální pH půdy, což rostlinám prospívá a podpoří to jejich růst i kvetení. Vývar z vajec obsahuje ve značné míře právě vápník a jiné minerály, proto ho můžete použít na přihnojení pokojových i zahradních rostlin. Není možné brát tuto vodu jako plnohodnotné hnojivo, ale rozhodně podpoří pozitivní vývoj rostlin.

Nedostatek vs. přebytek vápníku

Příznakem nedostatku vápníku u rostlin jsou slabé a tenké výhonky, které mají nezdravou barvu. Listy po okrajích mohou mít žluté zbarvení, případně být zkroucené a ztrácet tvar. Jeho nedostatek má vliv i na špatný vývoj kořenového systému. Vápník je tedy beze sporu pro rostliny prospěšný, ale ani s ním to není třeba přehánět. Přílišné hnojení vápníkem snižuje schopnost rostlin vstřebávat ostatní živiny.

Přebytek může vést k jejich podvýživě, která se na rostlinách projevuje skvrnami na listech, padajícími pupeny a deformací výhonků. Pokojové rostliny je proto možné přihnojovat vodou z vajíček jednou za měsíc, pokud nebudete používat jiné kombinované přípravky, jinak byste je mohli předávkovat minerálními solemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Které rostliny hnojit skořápkami

Zálivku v podobě vody z vajíček nejvíce ocení rostliny s vysokými nároky na živiny, jako jsou rajčata, dýně, salát, lilek, jabloně, třešně, maliny a rybíz. Odmění vás pak bohatou úrodou. Naproti tomu rostliny jako jahody, fazole, okurky, špenát nebo zelí nemají půdu obohacenou vápníkem příliš v oblibě. Totéž platí třeba i pro okrasné kamélie, hortenzie, azalky, pelargonie či třeba fialky.

Jaké zkušenosti máte s použitím vody z vajíček jako hnojiva pro rostliny?

Účinné hnojivo si můžete vyrobit i přímo z vaječných skořápek

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články