5 domácích hnojiv do 15 Kč, které znásobí úrodu okurek na absolutní maximum

Okurka vždycky chutná nejlépe, pokud si ji vypěstujete na vlastní zahrádce. Díky těmto tipům dosáhnete opravdu dobré úrody.

stříkání okurek i Zdroj fotografe: iStock
                   

Ze všech stran slyšíme, jak se potraviny v obchodech hemží chemikáliemi. Jakmile takové jídlo sníte, zákonitě si do těla dopravíte i nechtěný chemický koktejl. Předejít tomu můžete jedině tak, že budete nakupovat od certifikovaných BIO farmářů, nebo si budete ovoce a zeleninu pěstovat vlastní. K ochraně úrody před nechtěnými útoky škůdců můžete využít přírodní hnojiva.

Tipy na bohatou úrodu

Existuje celá řada způsobů pro zlepšení úrody okurek. Seznamte se s osvědčenými lidovými hnojivy a předpisy, které s úspěchem používaly už naše (pra)babičky.

Roztok z jódu, mýdla a mléka

Jakmile se vám na okurkách objeví první 3 až 4 sady lístečků, začněte je ošetřovat speciálním roztokem, který si připravíte smícháním vody (10 litrů) se 30 kapkami jódu, 20 g mýdla a 1 l mléka. Každých 10 dní můžete tímto roztokem rostlinku ošetřit.

Hnojivo z chleba a jódu

Další super výživnou specialitu pro okurky si vyrobíte tak, že v nádobě s vodou necháte přes noc namočený kousek chleba. Ráno krajíc ve vodě rozmělníte a přidáte malou lahvičku jódu. Poté 1 litr této směsi přilijete do kyblíku s vodou. Okurky touto směsí zalévejte každých 14 dní. Zbytek směsi skladujte na tmavém a chladném místě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Syrovátka a cukr na okurky

Velmi jednoduchou, ale velice účinnou směs si vyrobíte pouze pomocí syrovátky a cukru. Připravte si kyblík a naplňte ho vodou, ve které rozpusťte 2 litry syrovátky a 150 g cukru. Tato jednoduchá směs mnohonásobně navýší budoucí úrodu okurek. Na letní salát nebo do zavařovaček jsou okurky ideální.

Cibulové slupky jako hnojivo

Vezměte si sklenici o objemu 700 ml a naplňte ji slupkami z cibule. Slupky následně vložte do hrnce s 10 litry vody a dejte vařit. Po uvedení do varu hrnec stáhněte a roztok nechte 12 hodin odstát. Následně přefiltrujte a smíchejte cibulové slupky s vodou v poměru 1:4. Tímto roztokem okurky zalévejte tak, aby se směs dostala i na listy.

Syrovátkový koktejl pro výživu

Pokud chcete svým okurkám dopřát extra výživu, ale nechce se vám nic vymýšlet, či zdlouhavě připravovat, můžete okurky zalít vodou smíchanou se syrovátkou v poměru 1:5. Dodáte tím okurkám tolik potřebné živiny navíc. Rostlina se vám i za tak jednoduchou péči bohatě odmění.

iZdroj fotografie: Piqsels

Dávejte si pozor na množství vody při zalévání. Přílišná vlhkost rostlinkám škodí a mohlo by dojít ke vzniku plísní. Proto buďte opatrní a okurky příliš nepřelévejte, nepoužívejte ani příliš studenou vodou.

Čím hnojíte okurky pro maximální úrodu vy?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články