Jak po povodních zachránit co nejvíc věcí: Gauč je lepší vyhodit, oblečení ale stačí vyprat na 60 °C
Následky záplav mohou být zdrcující, ale s opravdu chytrým přístupem můžete zachránit více věcí, než si myslíte.
Pro začátek myslete hlavně na bezpečnost a ke všemu přistupujte jako k potenciálně kontaminovanému. Povodňová voda totiž často obsahuje splašky, škodlivé bakterie a další patogeny, proto je nutné se vším zacházet opatrně.
Textil: Zachraňujte opatrně
Oděvy, ručníky a ložní prádlo jsou porézní, ale obvykle se vyplatí je ušetřit, jak píše web News. Klíčem k tomu, abyste se ujistili, že je lze znovu bezpečně používat, je jejich vyprání při vysokých teplotách. Alespoň 60 °C bude stačit k tomu, abyste zničili případné bakterie nebo plísně.
Kdy vyhodit? Pokud jsou věci po vyprání cítit zatuchlinou nebo vykazují známky plísně. Kusy, které nemůžete vyprat doma, odneste do profesionální čistírny. Vždy však informujte personál o tom, že pocházejí z povodní, aby s nimi mohl náležitě zacházet, jak radí web ChippewaCountywi.
Nábytek: Čeká vás těžké rozhodnutí
Nábytek poškozený povodní je ošemetný, protože často absorbuje velké množství vody, což může vést k dlouhodobému poškození plísněmi a houbami.
- Gauče a matrace: Pokud byly promočené skrz naskrz, je nejlepší je vyhodit. Porézní materiály zachycují vlhkost a rychle se stávají živnou půdou pro bakterie a plísně. Ani profesionální čištění nemusí kontaminaci zcela odstranit.
- Nábytek z masivního dřeva: Má větší šanci přežít povodeň. Pokud voda neprosákla hluboko do dřeva, můžete ho vysušit a znovu natřít. K usnadnění procesu vysoušení použijte ventilátory a odvlhčovače a dřevo ošetřete dezinfekčním prostředkem.
- Dýhovaný nebo lisovaný dřevěný nábytek: Tyto předměty jsou obvykle ztraceným případem. Jakmile voda pronikne do dýhy nebo lepidla v dřevotřískových deskách, dochází k jejich deformaci a bublinám. Je lepší je vyměnit.
Více jsme už o dezinfekci domácnosti psali na webu adbz v tomto podrobném článku.
Elektronika: Nic neuspěchejte
Než začnete manipulovat s elektronikou, vypněte v domácnosti veškerý proud. Jakmile je vše bezpečné, odpojte vše od sítě, a pokud možno, vyjměte baterie.
- Než se pokusíte cokoli zapnout, dopřejte svým spotřebičům čas na důkladné vysušení – klidně i několik dní.
- Použijte ventilátory a vysoušeče (například silikagel nebo rýži), které pomohou odvést vlhkost.
- K čištění povrchů můžete použít isopropanol (alkohol). Ten je pro čištění elektroniky vhodnější než voda, protože se rychle odpařuje a rozpouští oleje a tuky, které se mohly smísit se záplavovou vodou. Isopropanol lze využít i pro čištění nejrůznějších cenností, které si chcete zachovat.