Vaši zahradu pomalu začínají obsazovat škůdci a rostlinám hrozí nemoci od A do Z – v tuto chvíli povolejte do boje olej

Neemový olej je přírodní pesticid, který můžete použít jak na pokojové, tak na zahradní rostliny. V každém případě vám bude rozhodně velmi nápomocný.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se v zahradnictví podíváte na různé pesticidy, nejspíš uvidíte, že ve většině těchto produktů se nachází neemový, nebo také nimbový olej. Obvykle na nich bude označení, že jsou bezpečné pro organické zahradničení, což se o běžných chemikáliích říct nedá. Když neemový olej použijete, zbavíte se mnoha škůdců na pokojových i venkovních rostlinách. Podívejte se, jak správně tento olej používat.

Co je to vlastně neemový olej

Neemový olej pochází z neemového stromu a již po staletí se používá nejen k hubení škůdců, ale i v léčivých a kosmetických produktech. Některé produkty jsou určené na houby, které způsobují nemoci, zatímco jiné hubí hmyz. Proto byste měli pečlivě zkontrolovat štítek, abyste vzali produkt, který opravdu potřebujete. Také si promyslete, jestli chcete pesticid ve spreji, nebo jestli si ho raději smícháte sami.

Jak ho správně použít

Nejprve je třeba, abyste správně identifikovali hmyz nebo roztoče, se kterými vaše rostlina bojuje. Neemový olej je totiž určený spíše na škůdce, kteří mají měkké tělo, jako jsou například mšice nebo housenky. Myslete hlavně na to, že když olej nastříkáte na rostlinu, musí na ní být hmyz přítomen. Také byste měli zakrýt všechny části rostliny, na kterých se škůdci nevyskytují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy a na jaké rostliny ho aplikovat

Neemový olej obvykle bývá vhodný pro použití na všechny druhy rostlin, a to i na pokojové rostliny nebo zeleninu a bylinky. Předtím, než ho poprvé použijete, otestujte ho na jednom listu, abyste věděli, že to rostlině neublíží. Další den list zkontrolujte. Pokud se neobjevila žádná reakce, můžete olej použít na celou rostlinu, a to buď brzy ráno nebo pozdě večer. Užitečný hmyz je totiž v tuto dobu méně aktivní a slunce by navíc mohlo nastříkané listy spálit.

Zkoušeli jste někdy použít neemový olej?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články