Jak levně a efektivně odhlučnit místnost i celý byt. Ideální pro lidi z paneláku – už žádné otravné zvuky od sousedů
Stěhování, rekonstrukce, odklizení starého nábytku. Všechny tyto aktivity vám odkryjí stěny a způsobí, že celý prostor může působit jako z kartonu.
Obsah
A máloco je horší, než když se po celém bytě ozývá každý zvuk z každé místnosti. Hlavně u toalety a ložnice je to dost nepříjemné. Zvuková izolace se mnohdy projeví jako dosti akutní záležitost. První případ je malé dítě v domácnosti. Případně to, že jste profesí muzikanti a zkrátka potřebujete hrát. Pozitivní zprávou je, že situaci lze napravit pomocí jednoduchých vychytávek, které vás nebudou prakticky nic stát. Nejspíš použijete to, co už máte doma.
Identifikace zdroje a proudění
Než začnete zvukovým vlnám stavět do cesty cokoli, co je má blokovat, zjistěte si zdroj zvuků. Pokud jde o konkrétní předmět, máte částečně vyhráno. Krom toho je možné, že přijdete na nějakou vadu na samotném předmětu, která zvuk ještě zhoršuje a dá se odstranit. Například pračka, která je moc blízko komodě a během ždímání do ní naráží.
Bod vstupu a odrazu, cílená izolace
Bod vstupu je místem, kudy se zvukové vlny dostávají do postižené místnosti. Může jít o celou zeď nebo třeba konkrétní okno na dveřích. A je mnohem efektivnější použít tlumicí předmět na konkrétní místo než pracovat naslepo. Další fází jsou pak odrazové body. Když zvuk vstoupí do prostoru, bude se odrážet například od kovu nebo keramiky. Máte-li tedy na konferenčním stolku železnou sošku, asi to nebude dělat dobrotu.
Nejlepší izolace a současně dekorace
Základem odhlučnění je využití všech druhů dekorativních předmětů, nábytku i dalších pomůcek pro domácnost. Jakmile jsou rovnoměrně rozmístěny po místnosti a pokud možno i na zdech, zvukový problém bude drasticky redukován. Zaměřte se tedy především na stěny, pak na podlahu, strop, dveře i okna. To jsou oblasti, které zvuk odráží a jeho vlny se následně šíří do celého okolí.
Měkké materiály jsou nejlepší
Šíření zvukových vln způsobuje vibrace. Cokoli tvrdého – ideálně kov – tyto vibrace jen zesiluje a odráží do dalších stran. Naproti tomu husté a měkké materiály zvuky pohlcují. Jde hlavně o koberce, polštáře či deky. Proto mají ostatně všechna studia, která operují se zvukem, pokryté stěny speciálními vycpávkami. Dbejte tedy hlavně na koberce, závěsy, přikrývky, polštáře a cokoli z podobných materiálů.
Moudré zdobení prostoru
Pro zbavení se hluku zakryjte okna, nepoužívejte ale běžné jednoduché závěsy. Nechte je velké, aby zapadaly do designu celého bytu. Velmi dobře je doplní několik obrazů, které pak rozvěste na ty největší stěny. Pokračujte přišroubováním polic na knihy – slušná knihovna je perfektní izolace.
Instalace doplňkového nábytku
Správné umístění nábytku a doplňků dělá skutečné divy. Stojací lampy, komody, pohovky, křesla, šatní skříně a další nábytek. Jejich vhodné rozmístění může zvukovou izolaci bytu radikálně vylepšit. Pokud budete něco dokupovat právě za tímto účelem, prozkoumejte věc pečlivě ještě před nákupem. Tedy ideálně osobně na prodejně.
Použití speciálních panelů
Tlumicí panel nemusí být jen v dabingovém studiu, můžete si ho opatřit i domů. Je sice cenově náročnější, ale je to prvek určený přesně k tomu, čeho chcete docílit. Obvykle jsou ze speciální pěny a lze je umístit prakticky kamkoli.