Potýkáte se s těžko odstranitelnými vrstvami vodního kamene, který postihl vybavení vaší koupelny nebo kuchyně? I když to někdy může být skutečná výzva, nejste první ani poslední, koho to bude trápit. Voda, hlavně ta tvrdá, nechává postupem času bílé stopy na prakticky každém povrchu. Nejvíce je to vidět na kovech, tedy na vodovodních kohoutcích nebo třeba dřezu. Existuje ovšem několik osvědčených metod na odstranění vodního kamene, které využívají dokonce běžné suroviny. Ty, které máte už doma.
Ocet a jedlá soda
Dost možná jedna z nejoblíbenějších tekutin v celé domácnosti. Díky kyselým vlastnostem je ocet zcela jedinečným prostředkem proti mnoha nečistotám a usazeninám. Vodní kámen v tomto případě není výjimkou. Pro jeho účinnou eliminaci stačí namočit do octa hadřík či houbu a postižená místa důkladně otřít. Lepších výsledků i podle TheGuardian však dosáhnete tehdy, když necháte ocet na místě nějakou dobu působit Pak už jen opláchnout vodou a po kameni nebudou ani stopy.
Vodní kámen se projevuje mimo jiné nevzhlednými mapami na vodovodní baterii. K jejich odstranění vám přitom stačí využít věci, které máte bě…
více
Dalším perfektním prostředkem proti vodnímu kameni je jedlá soda. Její obrovská výhoda je v tom, že funguje jako brusivo, aniž by poškozovala i ty nejjemnější povrchy. Díky tomu s ní můžete čistit i sklo. Na vodní kámen je nejlepší pasta z jedlé sody. Tedy samotný prášek lehce naředit vodou, nechcete ale dosáhnout roztoku. Pasta z jedlé sody se skvěle hodí i na odstranění mastnosty např. z okolí sporáku, jak jsme na adbz už zmiňovali.
Otázka příčiny a citrusy
Vodní kámen můžete odstraňovat různě. Dokud ale nezmizí jeho příčina, bude to neustále se opakující boj. Tvrdá voda není zdravotně závadná, pokud splňuje legislativní normy obsahu minerálů. Dle webu Svépomocí se s tvrdou vodou potýkají až 2/3 českých domácností. Pokud je u vás doma voda silně tvrdá, možná budete muset pořídit změkčovač vody.
Vodní kámen se obecně dobře rozpustí v lehce kyselém prostředí. Velmi efektivní je proto normální kyselina citronová. „Na vodní kámen používám šťávu z limetky, ta se mi zdá ještě o něco silnější než citron,“ sdílí svou zkušenost Magda J. z Kutné Hory. Limetka je skutečně o trochu kyselejší než citrony, citron ovšem zanechává o dost příjemnější vůni. S těmito postupy by už neměl být problém se vodního kamene v koupelně i jinde definitivně zbavit.