Měňte ložní prádlo včas a zabraňte množení parazitů ve vaší posteli. Jde o ideální místo pro roztoče, můžete si pekelně zavařit
Spánkem trávíme většinu života a měl by být zdravý a osvěžující. Pro to ale musíme také splnit hygienické podmínky.
V každém týdnu naspíme okolo 49 až 60 a více hodin spánku ve svých milovaných postelích. Takto to zní jako velké množství času pro nahromadění nežádoucí špíny v ložním prádle. Během noci totiž na povlečení a prostěradle ulpí pot, olej či šupinky kůže, které jsou pak ideální potravou pro roztoče, kteří k tomu všemu ještě přidávají své výkaly. Zní to nechutně, ale taková jsou holá fakta.
Kdo má domácího mazlíčka, měl by prát častěji
Správná hygiena je titož u ložního prádla stejně důležitá jako ve všech ostatních oblastech života. U povlečení je to pak důležitější, než jste si možná mysleli. Bez dostatečné hygieny v posteli totiž přispíváme k rozvoji alergií, vyrážek na kůži či astmatu. Většina lidí by měla své ložní prádlo prát jednou týdně. Pokud ve své posteli nespíte každý den, možná by se tento interval dal natáhnout na jednou za dva týdny. Někteří lidé by si měli ale prát ještě častěji.
Zejména ti, kteří mají doma domácí mazlíčky a nechávají je spát s nimi v posteli. Je to sice roztomilé, ale nehygienické. V tomto případě se doporučuje prát každé 3 až 4 dny. Kdo trpí alergiemi či astmatem, měl by zvážit i ještě častější obměnu prádla v posteli za čisté. Týká se to i sezónních alergií. Třeba poté vypozorujete zlepšení příznaků. Také je doporučeno prát prostěradlo a povlečení častěji během léta, kdy dochází k většímu pocení.
Sdílení postele s roztoči není žádná romantika
A proč je tedy tak důležité prát ložní prádlo tak často? Jednou týdně se vám možná zdá až příliš a říkate si, že těch 14 dní je přece akorát. Ale už po několika dnech povlečení obsahuje velké množství špíny, odumřelých kožních buněk, tělového oleje, potu a roztočů, včetně jejich mrtvol a výkalů. A to zní už opravdu nehezky a málokdo by volil spánek v takovém prostředí. Co se týká roztočů, jsou to malá stvoření, která jsou v domácnostech naprosto běžná.
Neubližují nám, nekoušou, ale přesto mohou zhoršovat alergie či je přímo způsobovat. Mnoha lidem roztoči zapříčíní kožní vyrážku nebo podráždění kůže. Jejich stravu tvoří jen naše odumřelé kožní buňky, nacházející se ve vaší matraci, ložním prádle, oblečení a prachu. Alergie na roztoče je velmi život obtěžující a dotyčný trpí při každém zvíření prachu, jako vysávání, vytahování oblečení ze skříně apod. Volte proto prevenci a perte častěji, vyplatí se to.