Nepromrhejte šanci na obří úrodu jahod. Věnujte jim správnou péči teď a bude jich tolik, že si uděláte zásoby i do mrazáku
Vypěstujte si na záhonku ve vlastní zahradě velké a šťavnaté jahody. Bohatou sklizeň tohoto bobulového ovoce vám zajistí těchto 5 kroků.
Obsah
Jahody patří mezi nejoblíbenější letní bobuloviny. Existuje velké množství tipů a triků, jak si vypěstovat co možno nejbohatší úrodu tohoto ovoce, ale při znalosti biologie rostlin je důležité vyzdvihnout hlavní zemědělské techniky a pomoci nových typů hnojiv a stimulantů při péči o rostliny, které vám pomohou zajistit stálou a dostatečně vysokou úrodu bez použití komplikované zemědělské techniky.
Jarní prořezávání keřů jahodníku a úklid záhonu
Prvním krokem je připravit jahodový záhon na sezónu. Hráběmi vyčistěte odpad, který se na záhonku nahromadil v zimě. S prořezáváním suchého listí jahodníků počkejte, až bude stabilní a teplé počasí. Pak odstraňte vysušené a nemocné listy. Pokud mají keře mladých jahodníků vysazených na jaře poupata, je třeba je odříznout a na podzim vysazené se nechají 2–3 poupata na zkoušku. Odpad z prořezávání keřů odstraňte, protože může být živnou půdou pro nemoci. Pokud je půda suchá, jahody zalijte.
Dopřejte jahodám hodně vody
Jahody jsou vlhkomilná plodina. Vlhkost je nevyhnutná pro tvorbu plodů. Hlavní podmínkou pro získání velké úrody jahod je neustálé udržování kořenové vrstvy půdy ve vlhkém stavu. Zavlažování je nutno provádět dostatečným množstvím vody pro dobré zamokření půdy, ne však silným proudem. Nejlepší je lehké dlouhodobé kropení kapkovou závlahou, nebo závlaha v brázdě. Voda se přitom spotřebovává šetrně, půda u kořene je neustále vlhká. Aby byla půda vlhká po delší dobu, ale bez častého zalévání, je vhodné jahody mulčovat.
Jak mulčovat jahody
Mulčování se provádí, aby se jahody povislé na tenké stopce neušpinily od země a rovněž aby byly rostliny chráněny před plevelem a škůdci, jako jsou třeba slimáci. A nejdůležitějším benefitem mulčování je, že zadržuje vláhu v půdě. Je velmi důležité, aby byl mulč jemný, kvalitní a ležel ve vrstvě alespoň 5–7 cm. Nejlépe je použít polovyzrálou slámu a piliny, zelené hnojení, zdravé podzimní listí. Polorozložený mulč rovněž slouží jako dostupná potrava pro rostliny. Nemulčujte čerstvým mulčem, jinak pro svůj rozklad může brát živiny jahodám.
„Nakrmte“ jahody kvalitním hnojivem
Jahody velmi intenzivně reagují na doplňkovou výživu ve formě hnojiv. Nesnášejí však překrmování. Vysoké dávky hnojiv, zejména minerálních, způsobují zvýšený růst listů a málo ovoce, které je navíc vodnaté a málo sladké. Před výsadbou je lepší jahody dobře pohnojit organickou hmotou a v dalších letech je „krmit“ pouze hnojivy obsahujícími dostatek základních živin ve snadno dostupné formě.
Stimulanty pro jahody
Stimulanty jsou látky, které pomáhají obnovit rovnováhu přirozených růstových látek, jež podporují vývoj květů, klíčení pylu a snižují úbytek mladých jahodníků. Urychlují proces zrání ovoce, zvyšují obsah vitamínů a cukrů. S trochou práce, času a peněz mohou stimulanty zvýšit výnosy plodin o 30 procent nebo více. Při použití stimulantů tvorby plodů se dává přednost přírodním sloučeninám, které jsou bližší přirozeným rostlinným hormonům.
Jaké triky máte pro zvýšení úrody jahod vy?