Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu
Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce vůbec. Díky jednoduchému hnojivu, které se aplikuje v době kvetení, si budete užívat několikanásobné úrody.
Sladké a vonící jahody jsou symbolem každého léta. Na jejich pěstování není nic moc složitého a rozhodně by neměly chybět na záhoně žádného zahrádkáře. Pokud byste rádi zvýšili jejich výnos, naprosto zásadní je hnojení. Ideální dobou je pak období květu, kdy mladá rostlina přijímá maximální množství živin, které míří rovnou do tvorby plodů. Hnojivo si přitom můžete namíchat jednoduše doma a neutrácet tak za drahá hnojiva.
K čemu se manganistan draselný používá
Manganistan draselný, též známý pod názvem hypermangan, má jemnou krystalickou strukturu. Je jednou ze složek deodorantů a parfémů, působí antisepticky a používá se pro úpravu vody, protože účinně likviduje plísně a bakterie, a to s lepšími výsledky, než například chlór. Často se používá i na mykózy, koupel v něm vás zbaví nepříjemné plísně například na nohou. S jeho dávkováním ale buďte více než obezřetní. Jedná se o žíravinu, proto je nutné lázeň opravdu hodně naředit (stačí použít pár zrníček).
Hypermangan se ale také často pro své účinky používá v zahradničení. Kromě vyvážené výživy totiž chrání rostliny i proti obávaným škůdcům. Na podporu růstu jahod se kromě roztoku hypermanganu hodí například i zcela organické hnojivo z mladých kopřiv, případně kvasnic.
Manganistan draselný a dávkování
Výroba hnojiva, které jahodám dopřeje dokonalou výživu, je velmi jednoduchá. Budete potřebovat 5 gramů hypermanganu. Ten rozpusťte v půl litru teplejší vody tak, aby se všechny krystalky rozmělnily. Následně si připravte kyblík o objemu 10 litrů s vodou určenou k zalévání. Pomalu přilévejte roztok s hypermanganem. Výsledná barva by měla být růžová, nikoli tmavá a fialová. Pro perfektní výsledek a ochranu jahod přidejte půl lžičky kyseliny borité rozpuštěné v malém množství teplé vody a pár kapek jódu. Celá dávka vás vyjde asi na 1 Kč.
Výsledným roztokem zalijte jahody v době kvetení. Den po aplikování roztoku je dobré jahody postříkat ještě vodou s medem. V 1 litru vody rozmíchejte lžičku medu. Přilákáte tak včely, které se postarají o opylení a bohatý výnos. Teď už nezbývá nic jiného, než čekat na sezónu plnou zralých a sladkých jahod. Pokud máte jahod opravdu velké množství a nestíháte je konzumovat, udělejte si zásobu na zimu v podobě chutné marmelády plné vitamínů. Jahody však, přestože rychle podléhají plísni, můžete díky jednoduchému triku uchovat v lednici až 10 dní.