Kýbl okurek z jednoho keře: Přírodní hnojivo za pakatel
Letošní úroda okurek může být opravdu bohatá. Použijte velmi levné přírodní hnojivo, díky němuž přinese sazenice až 11 kg okurek.
Zelenině a ovoci, které si sami vypěstujete, kupované kousky chuťově nesahají ani po kotníky. Nehledě na radost a pýchu, kterou přináší, když vlastním úsilím vypěstujete dobrotu, na níž si potom může pochutnávat celá rodina. Platí to i o okurkách, jež obzvláště v létě dokáží osvěžit, ať už samotné, v salátu, jako sirup v nápoji, či limonáda. Abyste se ale mohli chlubit opravdu velkou úrodou, je nezbytné okurky hnojit. Jde to i přírodní cestou, za pár korun a třikrát za sezónu!
Prim v přírodních hnojivech hraje jedlá soda
Jedlá soda je známým a velmi oblíbeným pomocníkem v domácnosti. Pohlcuje pachy, odstraňuje vodní kámen a s její pomocí uvolníte třeba i ucpaný odpad. Ukazuje se ale, že jedlá soda má ještě mnohem rozsáhlejší využití. A to třeba i na zahradě. Hnojivo z jedlé sody je až směšně levné a přitom přináší skvělé výsledky, jedna sazenice díky němu totiž vyprodukuje až 11 kg okurek (ano, opravdu s nimi naplníte větší kýbl). Další výhodou při použití jedlé sody také je, že rostliny okurek jsou vitálnější a plodí delší dobu.
Příprava přírodního hnojiva z jedlé sody je velmi jednoduchá. Budete potřebovat 80 gramů jedlé sody. Výjimku představuje třetí dávka, kde postačí pouze 60 gramů jedlé sody. Sodu každopádně dobře promíchejte v 10 litrech vody a přidejte 3–4 kapky jódu (použijte například tekutý Jodisol z lékárny).
Ten chrání rostlinu před plísňovým onemocněním a dalšími chorobami. Pokud zrovna nemáte jedlou sodu, dobrou alternativou ke hnojení okurek je také droždí. Velkou výhodou tohoto hnojení je i fakt, že se cena doslova počítá na koruny (plný kyblík hnojiva vás bude stát jen cca 16 Kč). Značně tak ušetříte.
Jak často aplikovat hnojivo z jedlé sody
Hnojivo postačí připravit celkem třikrát za sezónu. Poprvé aplikujete, když vysadíte malé sazenice do záhonu. Hnojivo podpoří rostlinu v růstu a bude silná a odolná. Podruhé hnojíte po rozvití květů. Je to důležitý moment, který ovlivní kvalitu kvetení. Třetí a poslední zálivka se podává ve chvíli, kdy rostlina začne plodit. Díky hnojivu a obsaženému jódu nebude rostlina tak náchylná na žloutnutí listů, které může sezónu předčasně ukončit.
Dodá také potřebné živiny, aby rostlina plodila déle a ve větším množství. Ač se okurky standardně pěstují na zahrádce, zkrátka nepřijdou ani ti, co ji nevlastní. Okurky je totiž možné pěstovat i na balkoně či parapetu. I takto pěstované okurky ovšem vyžadují pravidelné hnojení, takže se vám jedlá soda a jód budou určitě hodit.