Fígle staré víc než 100 let, a přesto stále funkční: Babičky si dokázaly ušetřit práci a poradily si s každou neplechou v domácnosti
Rady starších generací bychom si měli zapamatovat, a hlavně je praktikovat. Často to jsou jednoduché postupy, které vám ušetří čas i nervy.
Obsah
Babičky a dědečkové mívají na řešení praktických problémů vždy nějakou tu fintu, která je jednoduchá, a hlavně účinná. Aby ne, jsou to často postupy, které oni sami znají od svých rodičů. Dnes je velmi snadné dohledat spoustu informací na internetu, sociálních sítích a v časopisech. Kdysi takové vymoženosti neměli a museli se proto naučit vycházet z jednoduchých fyzikálních zákonů a spoléhat se na selský rozum. Byla by velká škoda, kdyby tyto metody upadly v zapomnění, už jenom proto, že si jejich používáním usnadníte každodenní život.
Klepnuté vejce můžete stále uvařit
Někdy se stane, že je vejce naklepnuté, a vy tak máte obavy, jestli jej můžete stále uvařit naměkko či natvrdo. Věřte, že můžete, postačí přidat do vody, ve které vejce vaříte, trochu octa. Ten pomůže uchovat vejce vcelku, aniž by vyteklo.
Jak zjistit vlhkost v posteli
Vlhkost v posteli není nic příjemného. Nejen, že se potom hůře usíná a spí, protože se nemůžete dostatečně zahřát, hlavně se tím ale rychleji množí bakterie a roztoči, kteří v lůžkovinách rádi ulpívají. Naše babičky byly chytré, takže aby zjistily, zda je postel vlhká, daly pod peřinu zrcátko. Pokud bylo po pár minutách zapařené, značilo to vlhkost v posteli.
Inkoustových skvrn se zbavíte snadno
Kdysi se na psaní používal inkoust, který zanechával skvrny na oblečení. Není nutné oblečení vyhazovat, takových skvrn se zbavíte namočením daného kousku oděvu do mléka. Počítejte s tím, že to asi pár hodin zabere, ale výsledek stojí za to!
Silný vítr nebrání zapálení zápalky
V silném větru není snadné zapálit oheň. Pokud máte zapalovač, je to snadnější, ale u zápalek je to horší. I zde však existuje účinná rada. U hlavičky zápalky nožíkem či jiným ostrým předmětem udělejte pár třísek směrem k hlavičce. Potom oheň zapálíte raz dva.
Zaseknuté sklenice neoddělujte násilím
Abyste ušetřili místo v polici, dáváte menší sklenice do sebe. Ty se ale často zaseknou a nejdou oddělit. Snažíte-li se je od sebe odtrhnout násilím, není to úplně nejšťastnější způsob, můžete se tak i zranit. Zkuste zaseknuté sklenice vložit do hrnce nebo misky s horkou vodou a po chvilce do horní sklenice nalít pomalu co nejstudenější vodu. Sklenice by se měly jednoduše oddělit samy.
Jak zabránit rozbití vázy
Možná máte vystavenou krásnou starou vázu nebo jinou nádobu, která je pro vás významná, a možná ji máte právě od své babičky. Pokud nechcete, aby se nedopatřením rozbila, můžete tomu zabránit nasypáním písku dovnitř vázy. Písek vázu zatíží. Pokud je váza průhledná, můžete místo písku použít třeba oblázky.
Máslo, nebo margarín
Dnes se pod názvem máslo prodává kdeco. Přestože je legislativa v oblasti potravin poměrně přísná, měli byste vědět, jak se orientovat ve složení potravin, abyste tak koupili přesně to, co požadujete. Kdysi pro zjištění, zda se opravdu jedná o máslo, existoval jednoduchý trik. Poblíž kostky másla zapalte kousek papíru. Pokud ucítíte příjemnou vůni, jedná se o máslo. Je-li ale vůně zemitá, není to máslo, nýbrž margarín nebo žluklý tuk.
Správně by máslo mělo obsahovat 80 – 90 % mléčného tuku a maximálně 16 % vody. Nemělo by v sobě mít žádný rostlinný tuk. Složení vždy najdete na zadní straně obalu, buďte proto opatrní, co nakupujete, a nenechte se zmást klamavými slogany typu „snadno roztíratelné“. Takové náhražky jsou často z velké části tvořeny právě rostlinnými tuky a s máslem nemají nic společného.