Extrémně nebezpečný hmyz, o kterém by měl vědět každý Čech. Pokud ho uvidíte, vezměte nohy na ramena
Pokud spatříte tento nebezpečný hmyz, okamžitě od něj utečte. Jeho kousnutí může mít závažné dopady na vaše zdraví či zdraví vašich domácích mazlíčků.
Triatominae neboli „kissing bug“ je krvežíznivý hmyz, který se vyskytuje převážně na jihu a západě Spojených států, v Mexiku a v některých částech Střední a Jižní Ameriky. Podle posledních informací se však tito parazité začali nekontrolovatelně šířit, a proto by o nich měl mít povědomí naprosto každý. Ačkoliv jejich kousnutí bývá neškodné, v některých případech může způsobovat alergické reakce, vést k onemocnění srdce, nebo dokonce způsobit náhlou smrt.
Dejte si pozor na tohoto zabijáka
Bohužel i v České republice by lidé měli mít povědomí o tom, co je to triatominae. Jde o krvežíznivý druh štěnice, jehož šíření může být pro lidi i zvířata smrtelné. Ačkoliv byl kdysi poměrně vzácný, v dnešní době jejich počet neustále narůstá – jen ve Spojených státech nakazil již stovky tisíc lidí, z nichž mnozí boj o život nezvládli. Těmto parazitům se také říká „kissing bugs“, tedy v překladu líbající brouci. Napadají totiž zejména oblasti okolo očí a úst, a to především během nočních hodin, kdy lidé spí.
Největší problém týkající se triatominae je skutečnost, že se tito smrtící parazité velmi rychle šíří a mohou přenášet mnoho nebezpečných infekcí. Časné příznaky nakažení jsou však bohužel obtížně rozpoznatelné – často se dokonce nemusí objevit žádné. Proto je mnozí přezdívají také tichými zabijáky. Mezi možné příznaky jejich napadení patří zejména:
- nevysvětlitelná slabost,
- ztráta rovnováhy,
- záchvaty,
- třes,
- průjem,
- nadýmání, ztráta chuti k jídlu,
- deprese,
- zrychlený srdeční tep.
Bohužel jde o příznaky, které lidé často připisují jiným zdravotním problémům. V případě, že se s nimi však setkáte i vy, rozhodně byste neměli čekat a co nejdříve navštívit svého praktického lékaře.
Jak rozpoznat triatominae
Triatominae mají hnědá nebo černá křídla, která mnohdy doplňují červené, oranžové nebo žluté pruhy na okraji. Obvykle jsou velké jeden, maximálně dva centimetry – tedy asi jako menší kovová mince. Říká se jim také kuželozubí brouci, krvesajové, cinky nebo v angličtině „kissing bugs“ a stejně jako komáři a klíšťata potřebují k životu krev. Za potravou vyráží zpravidla během noci, kdy jejich oběti v klidu podřimují.
Stopy po kousnutí
Kousnutí většinou nebolí, takže je člověk během noci obvykle vůbec nepociťuje. Mohou vás však zasáhnout kdekoliv na těle, a to včetně obličeje, hlavy, rukou a nohou. Přezdívku „kissing bugs“ si získali především proto, že rádi sají krev v oblasti kolem úst a očí – na jednom místě se pak mohou zakousnout 2–15krát, přičemž se v dané oblasti následně může objevit zarudnutí či otok.