Elektrické spotřebiče, kterým po zapojení do prodlužovačky nebo rozdvojky hrozí problém. Patří mezi ně například pračka nebo myčka

Vyvarujte se řady nepříjemností a tyto spotřebiče nikdy nezapojujte do rozdvojky nebo prodlužovačky. Ušetříte si tím spoustu starostí.

i Zdroj fotografie: Jarlhelm/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Počet elektrozařízení napájených ze sítě snad v každé domácnosti neustále roste. Bohužel v mnoha případech dochází volné zásuvky, kam by bylo možné je zapojit. Tento problém lze naštěstí snadno vyřešit tím, že si pořídíte rozdvojku nebo prodlužovačku, avšak ne všechny druhy zařízení je vhodné do nich zapojit. Velké problémy by mohly nastat například po zapojení lednice nebo mrazáku.

Na co si dát při zapojování do sítě pozor

Do rozdvojek ani prodlužovaček se nehodí většina spotřebičů z kuchyně. Při zapojování různých přístrojů do zásuvek byste se měli řídit pravidlem, že cokoliv musí být zapojené 24 hodin denně, potřebuje vlastní zásuvku. To se týká především lednice a mrazáku. K nim už se nevyplatí přidávat žádné další zařízení, přestože je jeho odběr elektřiny výrazně nižší.

Rizikové spotřebiče

Vyhnout byste se měli také zařízením, která fungují jen chvilkově, ale ze sítě odebírají více energie. Jedná se především o toustovač či mikrovlnnou troubu, uvádí iReceptář. Zařadit do této kategorie lze však i žehličku, pračku nebo myčku. Pokud máte k dispozici jen jednu zásuvku, raději toto zařízení vždy vypojte a využijte ji k provozu jiného přístroje. Přetěžováním rozdvojky nebo prodlužovačky si zaděláváte na velký průšvih, který by se vám mohl ve výsledku pěkně prodražit.

prodlužovačka iZdroj fotografie: Freepik
Zapojit některé spotřebiče do prodlužovačky může být nebezpečné – riskujete její přehřátí i vznik požáru

Jaké hrozí nebezpečí

V případě, že do rozdvojky nebo prodlužovačky zapojíte nevhodné spotřebiče, může poměrně rychle dojít k jejímu přehřátí. Takovou zkušenost měli i Lenka D. ze Sokolova: „Jednou se nám stalo, že nám prodlužovačka začala jiskřit. Naštěstí se nejspíš jen přehřála. Hned jsme vypli pojistky a prodlužovačku zlikvidovali. Teď už si na její používání dáváme pozor.“

Sušička prádla je jedním z nejnebezpečnějších spotřebičů. Snadno může zapříčinit požár

I když jsou zásuvky uzpůsobené tak, aby lidem neublížily, o čemž jsme psali už dříve na adbz, vždy napřed zvažte, zda je bezpečné konkrétní zařízení zapojit do prodlužovačky či rozdvojky nebo potřebuje samostatnou zásuvku. Jejich přehřátí by podle informací na webu SnadnoBydlet mohlo způsobit nevratné poškození elektrozařízení, nebo dokonce vyvolat požár. O tyto věci se u nás doma naštěstí stará manžel, takže mám jistotu, že všechno bude tak, jak má být.

K čemu používáte doma rozdvojky a prodlužovačky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články