Pro ty, kteří věčně zapomínají namočit luštěniny před jejich přípravou – chytrý fígl, který znatelně ulehčí vaření
Příprava luštěnin bývá často zdlouhavá, neboť je důležité vložit je před vařením do vody a nechat nabobtnat. Díky tomuto triku budou chutnější.
Luštěniny jsou skvělou přílohou, která by neměla chybět ve vašem jídelníčku. Nejenže výborně chutnají, ale také disponují bohatým obsahem důležitých látek, a tím pádem i řadou užitečných zdravotních přínosů. Pokud si je však budete chtít připravit, musíte dbát na určitá pravidla. Zejména fazole nelze jíst v syrovém stavu, neboť jsou jedovaté. Proto byste je měli vždy před vařením namočit do vody a nechat dostatečně nabobtnat, aby byly jedlé. Co ale dělat v případě, pokud na tento důležitý krok zapomenete?
Pokud je zapomenete namočit, existuje řešení
Ať už připravujete chilli fazole nebo hummus, je důležité luštěniny před přípravou vždy namočit. Jedná se o poměrně kontroverzní téma, protože někteří tvrdí, že se tímto způsobem snižuje množství užitečných látek v nich obsažených a vyplavují se nebezpečné toxiny (což je zcela nepravděpodobné). Většina lidí a profesionálních kuchařů se však shoduje na tom, že namáčení má kromě detoxikace také další zaručenou výhodu, a to kratší dobu vaření. Mimo to budou luštěniny po namáčení lehčí, tudíž neuškodí lidem s náchylným žaludkem.
S tolika různorodými informacemi, které se na nás valí z internetu, je ovšem snadné si přípravu i těch nejjednodušších pokrmů příliš zkomplikovat. Jediné, co přitom většina lidí opravdu chce, je se co nejrychleji a bez jakýchkoliv problémů najíst. Pro tento účel je dobré namočit luštěniny večer předtím, než si je budete chtít připravit. Ale co když na to zapomenete? Není třeba panikařit, existuje skvělé řešení.
Jednoduché řešení
Ačkoliv si stejně budete muset počkat, tento trik vám zaručí, že už nikdy na namáčení fazolí nebo jiných luštěnin nezapomenete. Jednoduše tyto plody vložte do misky s vodou, přikryjte je potravinářskou fólií a poté vložte do lednice (nemusíte je připravovat ihned druhý den). Díky tomuto způsobu uchovávání vám vydrží čerstvé až čtyři dny. Jejich namáčení v chladu totiž zpomaluje proces rehydratace, zabraňuje kvašení a udržuje je vláčné po několik dní. Kromě toho je například po dvou dnech stačí vařit půl hodiny v hrnci, aby byly dokonalé.
Luštěniny tedy vložte do vhodné mísy, přidejte tolik studené vody (osolené podle chuti), aby byly zcela namočené, a přikryjte je potravinovou fólií. Pokud je takto uložíte do lednice, vydrží vám tři dny i déle a jejich uvaření vám zabere mnohem kratší dobu, než kdykoliv předtím. Jestliže se vám jejich vzhled nebude líbit, stačí si k nim přičichnout, a pokud vše bude v pořádku, můžete je vařit dále. Je to sice delší, než pouhé otevření konzervy, ale konečný výsledek je mnohem chutnější.