Žádné šmouhy na nádobí a ještě ušetříte: Výroba vlastních tablet do myčky zabere 15 minut a zásoba vystačí na týdny
Velká rodina znamená dneska prakticky neustálou nutnost mytí nádobí. Proto se myčky staly běžnou součástí domácností, kde šetří práci i energie.
Obsah
Pravdou ovšem je, že ty nejlepší kapsle do myčky, které můžete sehnat, se od levných příliš neliší. Podrobné studium návodu může ukázat, že rozdíl je jen ve způsobu rozpouštění vrstev. Aktivní látky tak působí postupně, nikoli naráz. Nejdříve sůl, pak samotný mycí prostředek, a do třetice všeho dobrého leštidlo. Tyto rozdíly a náklady na kapsle si přímo říkají o výrobu domácích kapslí, jež budou mít adekvátní vlastnosti.
Co budete k výrobě potřebovat
Prvním krokem je zjistit přesné složení. Ty nejlevnější tablety pro myčku sestávají jen z pracího prášku. Dražší už se mohou pochlubit širokým spektrem účinných látek. Zde je seznam těch hlavních:
- Citrát sodný – pomáhá dezinfikovat vodu i nádobí
- Perkarbonát sodný – bělí povrch a odstraňuje z něj nečistoty
- Uhličitan sodný a hydrogenuhličitan (soda) – oba změkčují vodu
- Disilikát sodný – ostatním slouží jako zpevňovací komponent
- Glukonát sodný – chrání myčku před vodním kamenem a změkčuje vodu
- Isooktylglukosid – je hlavní složkou oplachu
- Sorbitol – zahušťuje produkt
- Methylester řepkového oleje – ovlivňuje povrchové napětí vody a snižuje ho
- Glycerin – je odpovědný za viskozitu
- Kyselina octová – odstraňuje vodní kámen
- Povrchové aktivní látky – jsou hlavně pěnidla
Podle tvrzení výrobců nepředstavuje ani jedna z těchto látek hrozbu pro lidský organismus. Ovšem některé z nich stále vyvolávají určité pochybnosti. Kromě toho, existuje nějaký důvod přidávat do prostředku na nádobí vůně? Stejně tak několik složek pro změkčení vody je až příliš. Proto je zde možnost výroby domácích tablet do myčky, které vás budou stát pár korun.
Tablety pracího prášku
Protože mycí prostředky přijdou do kontaktu s nádobím, musí jít o vysoce kvalitní prášek, tedy bez fosfátů a dalších škodlivých nečistot. Lze použít například prášek určený pro děti. Ovšem provozní teplota myčky by pak měla být 40–60 stupňů Celsia. Soda bude plnit dvě funkce najednou – čistit a změkčovat vodu.
Smíchejte 7 dílů prášku a 3 díly sody, promíchejte a zřeďte vodou, až vznikne kaše. Teď už jen vyrobit tablety – ideální jsou formičky na led. Hmotu rozetřete do buněk a nechte vychladit. Skladujte v kovové nebo skleněné nádobě.
Tablety s obsahem glycerinu
Postup je stejný jako v předchozím bodě, jen místo vody přimícháte glycerin. Smíchejte tedy 160 gramů pracího prášku, 40 gramů sody a 5 ml glycerinu. Jako pojivo lze použít i normální gel na nádobí.
Borax s kyselinou citronovou
V tomto případě smíchejte 75 gramů uhličitanu sodného, 100 gramů boraxu, 250 g magnesia a 20 gramů kyseliny citronové. Kyselinu citronovou nejdříve rozpustíte v troše vody a pomalu vlijete do směsi ostatních složek. Budou navzájem reagovat, takže si vezměte rukavice. Jakmile se hmota ustálí, vyrobte z ní tablety.
Nyní už můžete vyměnit drahé tablety za ty domácí výroby bez chemie navíc. Speciální sůl ovšem nasypte samostatně.
Jaké tablety do myčky doma používáte?