Na houby nemusíte do lesa – vypěstovat si na zahradě vlastní je lehké jak facka. Naplňte pytel pilinami a brzo bude první úroda

Jestliže patříte mezi milovníky hub, pak nejspíše v souladu s houbovou sezónou chodíte do lesa. Houby lze však pěstovat i doma a mít je tak kdykoliv k dispozici.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Sbírání hub je tradičním koníčkem celé řady Čechů. Jakmile začnou růst, vyráží spousta jedinců do lesů hned po ránu, aby získali co nejlepší úlovky. K těm patří zejména pravé hřiby, jež patří mezi nejoblíbenější. Jenže vždy není čas jít do lesa. Jak tuto situaci řešit? Místo nákupu žampionů v obchodní síti vsaďte na domácí pěstování hub. Není nijak složité, když dodržíte základní pravidla.

Proč jsou houby zdravé

Pro někoho mohou být houby hůře stravitelné. Když si však odmyslíme tuto skutečnost, mají houby vysoký obsah vlákniny, bílkovin, vitamínů D, B, C, A. Z minerálů jsou bohaté na draslík, vápník, hořčík, železo, fluór, mangan, jód a zinek. Díky tomu se houby využívají k léčbě imunity, rakoviny nebo astmatu.

Které houby lze pěstovat doma

Pro domácí pěstování se nejvíce používají žampiony a hlíva ústřičná. Pro první typ se hodí jako substrát perlit. Žampiony nejsou příliš náročné a v umělém prostředí se jim daří. Hlíva ústřičná má blahodárné účinky na lidský organismus, pomáhá regulovat cholesterol a čistí játra. Pro její pěstování je nejlepší mít k dispozici polínko dřeva nebo pařez, na kterých trsy hlívy rostou. Někdo si troufne i na pěstování penízovky, polničky, houby shitake či Jidášova ucha.

Jak pěstovat hlívu ústřičnou

  • Hlíva ústřičná je houba dřevokazná, což vysvětluje i její růst na dřevě. K pěstování proto potřebujeme asi půl metru dlouhý špalek z listnatého stromu i s kůrou (ořešák, bříza, buk, topol, lípa, javor, habr, jabloň, třešeň), případně piliny, hobliny nebo štěpky.
  • V prodeji jsou očkovací sadby hlívy ústřičné. Do dřeva se vrtačkou vyvrtají otvory po celé délce špalku a pomocí dřevěných očkovacích kolíčků se provede sadba. Je vhodné povrch otvoru opatřit horkým voskem, protože sadba bude chráněna před vysycháním. Pařezy se očkují nejdříve koncem měsíce dubna.
iZdroj fotografie: Pixabay
  • Naočkované špalky by měly být na jaře z poloviny délky zakopané do země. Důležité je zajistit dostatek závlahy.
  • Při pěstování hlívy ústřičné na pilinách či slámě je nutné je dát do igelitového pytle, prolít vodou o teplotě 80 °C, uzavřít provázkem a nechat v teplé místnosti. Po vychladnutí se nechá odtéct přebytečná voda ustřihnutým spodním rohem pytle.
  • Pak se do pytle přidá sadba hlívy ústřičné a promíchá se se slámou nebo pilinami. Pytel se opět převáže provázkem s tím, že uprostřed hrdla ponecháme prostor, do kterého vložíme zátku. Tím bude zajištěno okysličování násady hub.
  • Pytel se sadbou se ponechá v teple do té doby, než se na něm vytvoří houbový povlak. Pak je třeba ho přemístit do chladnějšího místa. Po obvodu se v pytli nařezají otvory, kterými se budou klubat plodnice hlívy ústřičné.

Zdroj: KP, MaxiDom

Jaký podklad používáte při pěstování hub v domácím prostředí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat