Univerzální hnojivo, které zároveň odpudí slimáky: Polníček stačí vylouhovat
Silný výluh z polníčku funguje jako výtečné univerzální hnojivo pro celou zahradu, a navíc odradí slimáky.
O zahradu je nezbytné se neustále starat. Nemáte-li dostatek času a chuť se jí věnovat, nemá smysl si ji pořizovat. Během pár týdnů by zarostla v džungli, kde by se dobře dařilo leda tak škůdcům. I malá zahrádka vyžaduje péči, která spočívá v kontrole rostlin, pravidelném pletí, zalévání, hnojení či sledování, zda se do rostlin nepustila nějaká ta plíseň. Výtečným a hlavně univerzálním pomocníkem je v tomto směru polníček. Nejenže funguje jako hnojivo, ale zároveň i odpudí slimáky.
Kozlíček polníček má široké využití
Kozlíček polní (Valerianella locusta), jinak také známý jako kozlíček polníček a lidově pouze polníček, je drobná jednoletá bylina vysoká 10–30 cm s bělavými či modrými květy. Pochází ze Středomoří a v současné době roste planě po celé Evropě, ale i na území severní Afriky či Severní Ameriky. Obsahuje nemalé množství vitamínu C, fosfor, vápník a železo. Pro svou jemně oříškovou chuť je často používán do salátů či polévek, podobně jako bazalka či šalvěj je ale i polníček výborný na uklidnění nervů.
Kromě výše zmíněných látek je bohatý také na dusík. Dusík je základní živinou každé zelené rostliny. Jeho nedostatek silně naruší tvorbu chlorofylu, a tedy znemožňuje proces fotosyntézy. Nízké množství dusíku se projevuje slabým růstem a deformacemi a taková rostlina pak není schopna produkovat kvalitní plody.
Udělejte silný výluh z polníčku
Pro vytvoření opravdu kvalitního hnojiva budete potřebovat pouze části polníčku, které se ke konzumaci nehodí. Do kýblu tedy vložte kořeny, poškozené listy či stonky a květy tak, abyste zaplnili zhruba 1/3 nádoby. Zbytek dolijte dešťovou či odstátou vodou téměř do plna. Směs může při procesu fermentace poněkud nepříjemně zapáchat, dejte ji proto mimo prostor, který standardně obýváte, a každých pár dnů ji promíchejte. Směs je hotová tehdy, když zmizí pěna a bubliny a má tmavě hnědé zbarvení.
Před samotným použitím je nutné výluh zředit vodou v poměru 1 : 10. Jelikož se jedná o univerzální hnojivo, je možné ho použít na veškeré stromy, keře, květiny i plodiny rostoucí na zahradě. Při zalévání ale miřte pouze na půdu pod listy. Nadměrná vlhkost na listech či plodech láká škůdce. Zbytky rostlin, které jste k macerování použili, vyhoďte na kompost, kde se rychle rozloží. Toto hnojivo je velmi účinné a další velkou výhodou je, že odláká slimáky, kteří si na rostlinách rádi pochutnávají.
Na slimáky platí pivo
Zbavit se slimáků není jednoduché. Obzvláště po dešti se vyrojí a berou zahradu útokem. Je nutné odstranit ze zahrady veškeré předměty, jež by jim mohly v době sucha sloužit jako úkryt, tedy kameny, klády, plachty a podobně. Ač můžete koupit různé granule a chemické postřiky proti slimákům, často je jednodušší řešení efektivnější. Obětujte například plechovku s pivem a budete překvapeni, jak rychle slimáci ze zahrady zmizí. Stačí je jen nalákat a poté zlikvidovat, nic složitého na tom není.
udalosti247.cz
8 h
udalosti247.cz
8 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h