Máte doma dokumenty z ČSSR? Prodávají se za více než 1 000 000 Kč. Podívejte se, zda nejste boháči zrovna vy

Pokud jste na půdě našli staré tuzexové poukázky, můžete si přijít na pěkné peníze. Během nedávné on-line aukce se dražily za miliony korun.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

V současné době se mnoho sběratelů snaží získat staré dokumenty z ČSSR. Největší pozornost přitom dopadá na legendární tuzexové poukázky, které se během minulého režimu prodávaly i za pouhých padesát haléřů. Právě však za tyto kusy jsou dnes někteří jedinci schopni utratit více než milion korun, což se také dle serveru TN stalo během nedávné aukce. Pokud máte podobné předměty doma, můžete si přijít na opravdu pěkné peníze. 

Cena se vyšplhala do obrovských částek 

Během aukce se dražily především bankovky z Rakousko-Uherska a další historické předměty, ovšem na place se objevila i vzácná poukázka z první emise Tuzex. Ta se mimo jiné dražila poprvé v historii, takže se většina sběratelů pečlivě připravovala na uzavření konečné částky předmětu. Vyvolávací cena tohoto vzácného předmětu začala na 10 000 Kč, ovšem netrvalo dlouho a vyšplhala se do neuvěřitelných částek.

Jednalo se o velmi vzácný kousek, který byl vytisknut 18. září 1959, a to v nominální hodnotě 50 haléřů. Jeho jedinečnost spočívala také v tom, že se ještě nikomu nepovedlo podobný bon pořídit, a šance, že na něj během života narazíte, je minimální. Nakonec byl proto prodán za rekordních 1 260 000 Kč, což je zhruba 2,5miliontý násobek jeho nominální hodnoty. Na webu adbz jsme také psali o zajímavé dražbě staré poštovní známky.

bankovky iZdroj fotografie: Pixabay

Stará měna na vzestupu 

„Již počtvrté za sebou se nám podařilo uspořádat velmi úspěšnou on-line aukci zaměřenou na papírová platidla. Té letošní se zúčastnilo více než 500 dražitelů nejenom z ČR, ale i z celého světa. Je vidět, že zájem o starou měnu je stále na vzestupu. A měna přitahuje pozornost nejenom sběratelů, ale i investorů, kteří přemýšlí, jak v dnešní nejisté době uložit volné peněžní prostředky,“ komentoval aukci spolumajitel společnosti Bankovky.com.

Co si o této dražbě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články