Stop vodnímu kameni: Domácí prostředek ho odpuzuje po dobu měsíců
adbz.cz » Hobby » Dlaždice v koupelně budou zářit: Domácí prostředek z octa, který leští a zabraňuje usazování vodního kamene

Dlaždice v koupelně budou zářit: Domácí prostředek z octa, který leští a zabraňuje usazování vodního kamene

Povrchy v koupelně, především dlaždice a spáry, jsou náchylné na usazování vodního kamene a dalších nečistot. Vyřešte tento problém díky octu či jedlé sodě.

dlazdice zed koupelna
Zdroj fotografie: iStock

Základem čisté domácnosti je dobře vydrhnutá koupelna. Není to však tak jednoduché, jak se zdá. Koupelna je velice frekventovaná místnost a udržet v ní pořádek proto není snadné. Základem je pravidelný úklid a také správné čisticí prostředky. Účinný čisticí přípravek si můžete vyrobit v klidu domova a vaše koupelna se bude lesknout jako nová.

Na usazené nečistoty použijte ocet a jedlou sodu

Zejména dlaždice a spáry mezi nimi jsou často špinavé od usazeného prachu a zaschlých nečistot. Pro jejich údržbu jsou nejvhodnější šetrné metody, díky kterým nehrozí poškrábaní dlaždiček nebo zničení spárovací hmoty. Náhodně dotazovaná paní Jitka z Brna říká, že nejvhodnější na čištění dlaždiček je obyčejná houbička a trocha octa s vodou. „Dvakrát do týdne smíchám ocet s vodou a dlaždičky jemně vyčistím jen houbičkou na nádobí. Koupelna pak vypadá jako nová a já jsem spokojená.

Správný poměr pro namíchání domácího čističe na dlažbu je 1 šálek octa na 4 litry vody. Místo octa můžete použít také osvědčenou jedlou sodu v poměru 4 lžíce jedlé sody na 4 litry vody. Na našem webu adbz.cz si můžete přečíst o dalších možných využití jedlé sody v domácnosti. Je to opravdu víceúčelový prostředek, který by v žádné domácnosti neměl chybět.

hnědá koupelna
Zdroj fotografie: Pexels

Oba přípravky vás zbaví usazenin vodního kamene a povrch krásně vyleští. Po každém použití domácích prostředků byste měli ošetřovaný povrch důkladně umýt čistou vodou. Pro názornou ukázku, jak pomocí octu vyčistit vodní kámen z dlaždiček, se níže můžete podívat na video sdílené na YouTube kanále Angie’s farm life. Považuju za důležité zmínit, že ocet není vhodné používat na každý druh dlaždic – určitě jej neaplikujte na přírodní kámen, mramor nebo žulové povrchy.

Pokud ocet nestačí, sáhněte po speciálních přípravcích

Pokud potřebujete vyčistit dlaždičky po kompletní rekonstrukci, můžete rovněž zkusit využít octovou vodu. Web Hunker však upozorňuje, že na zbytky spárovací hmoty, která se mohla dostat na dlaždice, je někdy třeba zakoupit speciální prostředek z obchodu pro kutily. Obdobně zbytky silikonu se dají umýt obyčejnou vodou s jarem, dokud je měkký. Na ztvrdlý silikon už je potřeba koupit účinnější přípravek.

O čištění samotných spár mezi dlaždičkami jsme již v minulosti na adbz psali. Určitě můžete použít i směs z jedlé sody, citrónové šťávy a octa. Namíchanou směs naneste na spáry a pomocí kartáčku nebo houby ji důkladně vydrhněte. Ve specializovaných obchodech můžete koupit také speciální kartáč vyrobený jen na čištění spáry. Během několika okamžiků bude vaše koupelna zářivá a čistá jako nikdy.