Fascinující fakta o slunečnicích, která by měl znát každý správný chalupář a zahrádkář

Slunečnice jsou jedním z nesnadněji rozpoznatelných květů a jsou ikonou uměleckých děl. O této rostlině se však můžete dozvědět spoustu zajímavých věcí, které možná neznáte.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Slunečnice pozná na první pohled i malé dítě. Staly se ikonami v umění i popkultuře. Proslavila je třeba série holandského post-impresionistického malíře Vincenta van Gogha. Živé olejomalby slunečnic jsou jasným bodem mezi jeho dalšími temnějšími díly. Nedávno byly zase slunečnice prohlášeny za jednu ze tří nejlepších květin v Minecraftu, nejprodávanější videohře všech dob. A zde je několik dalších fascinujících faktů o těchto barevných rostlinách, které možná neznáte.

Slunečnic existuje spousta různých druhů a variant

Slunečnice mohou být ve skutečnosti nejen žluté, ale také fialové, oranžové, červené nebo dokonce mít barvu směsice těchto odstínů. A ne všechny jsou vysoké, existují trpasličí odrůdy, které dorůstají jen asi třiceti centimetrů. Na druhém konci výškového spektra najdete obří druhy, které mohou dosáhnout délky přes tři metry! Existuje také celá řada odrůd, které se svou výškou vejdou kamkoli mezi tyto výškové extrémy.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jejich semínka jsou pro vás dobrá

Vyloupaná slunečnicová semena jsou chutným doplňkem chleba a jiného pečiva, výborná jsou jako posyp na saláty a jiné pokrmy. Jsou nejen chutná, ale také vysoce výživná. Slunečnicová semena jsou bohatým zdrojem bílkovin, draslíku, hořčíku, vápníku, železa a vitaminu E. Jsou rovněž doporučována jako výhodná alternativa ořechů, na které má spousta lidí alergie.

Sluneční světlo je pro ně skutečně nutností

Jejich název není žádná náhoda. Vyžadují alespoň šest až osm hodin slunečního světla denně, ideálně však ještě raději více, aby mohly nasávat sluneční paprsky. Jejich květní pupeny vykazují jedinečné chování zvané heliotropismus – postupně se pohybují a sledují polohu slunce na obloze, jak se pohybuje přes den z východu na západ. Jakmile se pupeny otevřou do květů, jejich stonky ztuhnou a zůstanou pak stát na místě s květinami po celý den orientovanými na východ.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jednu slunečnici tvoří tisíce malých květů

Slunečnice nejsou jen jedna květina, jak se na první pohled zdá. Ve skutečnosti obsahují 1 000 až 2 000 menších květů. Každý okvětní lístek hlavy slunečnice je tím, čemu botanici říkají paprskový květ. Vnitřní „oko“ je pak tvořeno kotoučovými kvítky, které jsou uspořádány v okouzlujících vzorech propojujících se spirál. Pouze kotoučové kvítky mohu být opylovány a mohou se z nich vyvinout semena.

Zdroj: ProFlowers

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články