Co dělat na zahradě během měsíce února | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » V únoru je čas připravit zahradu na jaro: 4 úkony, které dovedou letošní sezónu k dokonalosti

V únoru je čas připravit zahradu na jaro: 4 úkony, které dovedou letošní sezónu k dokonalosti

Ani během zimních měsíců zahrada nespí. Existuje celá řada činností, které můžete udělat už teď, abyste se s nimi později nezdržovali během jara.

pece o stromy postrik skudci 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Únor není na práci na zahradě tak nenáročný, jak si nejspíš myslíte. I když s výsevem a sázením je ještě nutné počkat, už teď můžete začít kupříkladu nakupovat první osivo, hnojivo a případně i zeminu, abyste mohli na jaře vystartovat opravdu se vší parádou. Pokud však bude mít štěstí na teplé počasí, pak se portfolio vašich zahradnických prací značně rozšíří.

Řez jabloní a dalších stromů

Například koncem měsíce je za příznivého počasí možné začít s řezem jabloní a také s postřiky proti nejrůznějším škůdcům a chorobám ovocných dřevin (například proti kadeřavosti listů broskvoně). Řez peckovin však nechte až na léto, jinak jim hrozí napadení patogeny. Ve stejném období zastřihujte i keře kvetoucí v létě – například hortenzie nebo vajgélie. Do konce února máte také poslední šanci sestřihnout maliníky, jinak v létě zaplodí jen minimálně.

Práce v okrasné zahradě

Po každém vydatném sněžení nezapomeňte setřást sníh z jehličnanů, abyste zabránili jejich zlomení. Koncem měsíce (při teplotách teploty nad nulou) můžete začít s řezem suchých trvalek. Během bezmrazých dnů také dobře zalévejte stálezelené a jehličnaté druhy stromů, čímž je ochráníte před vyschnutím. A totéž platí i pro rostliny zimující v nádobách. U těch je to ještě důležitější, protože jejich substrát vysychá rychleji.

beleni stromu nater kmen 1
Zdroj fotografie: Freepik

Pamatujte také na trávník a průběžně z něj odstraňujte zmrzlou sněhovou krustu, která se utvoří, když rozbředlý sníh během chladných dní nebo v noci zmrzne. Právě tato krusta je příčinou vzniku obávané plísně sněžné. Koncem února můžete je také možné začít na trávník rozhazovat hnojivo. A to i tehdy, když sníh ještě neroztál. Díky této úpravě začne tráva pěkně růst už ve chvíli, kdy se poprvé oteplí.

Práce v užitkové zahradě

Pokud panují mrazy, zkontrolujte zimní zakrytí přezimujících rostlin a opravte je. V případě potřeby vytvořte také vrstvu mulče, která chrání citlivé druhy před jarními mrazíky (to platí i pro trvalky a keře). V sadu také zkontrolujte stav vybělených kmenů ovocných stromů. Déšť totiž může vápno z kmenů stromů smýt, takže je nutné ho obnovit. Nezapomeňte také zkontrolovat ochranu kmenů stromů proti zvěři.

slama mulc vidle zahon 1
Zdroj fotografie: Freepik

Pro jistotu můžete kmeny také natřít repelentem. Do konce února také sestřihněte a omlaďte živé ploty, a to zvláště tehdy, pokud jsou příliš husté. Pokud není půda zmrzlá, pak proryjte záhony. Opět do nich můžete rozházet granulované hnojivo anebo vsadit na přírodní prostředky (například hnůj). Vždy se však ujistěte, že bude způsob použitého hnojení vhodný pro rostliny, které zde následně budete chtít pěstovat.

Výsev a předpěstování

Už začátkem měsíce můžete vysévat semena jednoletých rostlin s dlouhou vegetační dobou. Mezi ně patří například:

  • begonie ( např. Begonia semperflorens),
  • lobelky (Lobelia erinus),
  • petúnie (Petunia x hybrida),
  • astra čínská (Callistephus chinensis),
  • molice mexická ( Ageratum houstonianum)
  • nebo hledík větší (Antirrhinum majus).

Pečlivě také kontrolujeme stav uskladněných oddenků, hlíz a cibulí. Ty nemocné a příliš vysušené okamžitě odstraňte, jinak se z nich mohou do okolí rozšířit patogeny.

Nezbytné údržbové práce

Během tání zalévejte stálezelené a jehličnaté druhy, abyste zabránili jevu tzv. fyziologického sucha. Zapomínat byste neměli ani na exempláře zimující v nádobách, protože jejich substrát nejrychleji vysychá. A nezapomeňte ani na údržbu zahradního nářadí. A nebojte se, jen o povinnostech únor na zahradě opravdu není. Vždyť již teď se mohou na záhonech objevit první květy, jako jsou zimní talovíny (Eranthis), sněženky (Galanthus) nebo čemeřice (Heleborus).

A jak trávíte únor na své zahradě vy?

Zjistěte, které druhy zeleniny můžete začít vysévat už v únoru

Zdroj: BetterHomesAndGardens