Orchidej okamžitě krásně rozkvete. Stačí tento blahodárný roztok
adbz.cz » Hobby » Domácí směs na zalévání orchidejí. Skvěle poslouží obyčejná voda s citrónem

Domácí směs na zalévání orchidejí. Skvěle poslouží obyčejná voda s citrónem

Po této zálivce vám orchidej opět poroste jako divá. Vyměňte drahá speciální hnojiva za přírodní suroviny z vaší kuchyně a nechte svou oblíbenou květinu vykvést do krásy.

parapet orchidej
Zdroj fotografie: Depositphotos

Orchideje patří mezi jednu z nejoblíbenějších pokojových rostlin, které zdobí nejednu domácnost nebo kancelář. Aby vám však tato kráska celoročně prospívala, měli byste vědět, na co si dát při jejím pěstování pozor a jak jí zajistit tu nejlepší péči. Podle webu Pěstujme hraje nejdůležitější roli její správná zálivka, kterou je dobré čas od času obohatit o citrón. Tuto metodu používáme už několik let a orchideje nám skvěle prospívají.

Aby orchidej nestrádala

Ve skvělé kondici tuto květinu udržíte, když ji umístíte na vhodné místo. Ideální je mírné světlo nebo polostín s dostatečnou vlhkostí a stabilní teplotou. Jak jsme psali již dříve v článku na adbz, vyhněte se parapetu, kam svítí přímé slunce, což by mohlo listy orchideje spálit, nebo průvanu, jejž velmi špatně snáší. Ideální podmínky bývají zpravidla poblíž okna v dostatečné vzdálenosti od radiátorů a dalších topných těles.

Jak poznat, že orchideji něco chybí

Nedostatek vody, živin, světla nebo vlhkosti se nejprve vždy projeví na kvalitě listů. Ty začnou zpravidla slábnout, ztrácet svou sytě zelenou barvu a postupně mohou i žloutnout nebo hnědnout. Abyste tento stav napravili, měli byste odhalit příčinu strádání co nejdříve. S jejím ozdravením vám pak pomůže zálivka z citrónové vody nebo i z mléka, což jsme doporučovali v dřívějším článku na adbz.

orchidej
Zdroj fotografie: Depositphotos
Zálivka z citrónové vody postaví na nohy orchidej i další pokojové rostliny.

Jak zalévat orchidej

Problémem této květiny je, že nesnáší příliš mokré ani příliš suché prostředí. Zadržování přebytečného množství vody postupně vede ke vzniku plísní, nemocí, houbových chorob nebo hnilobě kořenů. Namísto běžného zalévání je vhodné dopřát orchideji výživnou lázeň. V takovém případě ji opatrně vyjměte z květináče a na pár minut ponořte do vody. Poté ji přesuňte do vany nebo umyvadla, aby mohla přebytečná voda odtéct. Nakonec ji vraťte zpět do květináče.

Zázračná citrónová voda

Zálivka nebo lázeň z citrónové vody vaši květinu podpoří k dalšímu růstu a vývoji. Nastartuje také její ozdravné procesy a posílí imunitní systém. Navíc má podle webu NašeZahrada vůči orchidejím antioxidační a dezinfekční účinky. Stačí smíchat lžíci citrónové šťávy s 1 litrem vody a do směsi orchidej ponořit na pár minut. Stejně jako v předešlém případě nechte vysušit a opět zasaďte. Účinky této metody potvrzuje i naše čtenářka Karolína F. z Jičína: „Strádající orchidej mi jako zázrakem ožila, když jsem ji začala pravidelně namáčet do vody s citrónem.