Jak správně nanášet čistič oken, aby nedocházelo ke šmouhám. Hlavní je aplikovat ho na hadřík, ne na sklo samotné

Umytá okna jsou vizitkou správné hospodyňky. Jen se správnou technikou docílíte opravdu čistých a lesklých oken beze šmouh a nečistot.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Špinavá okna jsou věčným problémem, kterým se trápí většina pečlivých hospodyněk. V dnešní době už je na trhu velký výběr různých chemických prostředků, díky kterým se mytí oken mnohem ulehčilo. I tak je však potřeba znát správnou techniku péče o okna, aby byla opravdu čistá a beze šmouh.

Důležitá je také technika mytí oken

Většina hospodyněk dává špatně umytá a šmouhatá okna za vinu koupeným čisticím prostředkům. Ovšem tak jednoduché to určitě není. Vtip je v tom, umět správně aplikovat čistič na okna. Rozhodně byste ho totiž neměli aplikovat přímo na sklo. Mnohem lepší je vámi zvolený prostředek nastříkat na hadřík, kterým se chystáte okna umýt. Jen tak dosáhnete naprosto dokonalých a čistých skel bez nečistot a šmouh.

Jak dosáhnout křišťálově čistých oken po celý rok: Destilovaná voda a minimum pěny je základ

Malé množství prostředku na mytí okna stačí nastříkat na hadřík a okna s ním otřít. Pak je na místě skleněný povrch otřít nejprve suchým hadříkem a pak znovu hadrem s nastříkaným čisticím prostředek. S použitím této jednoduché metody budete mít okna umytá za zlomek času, což potvrzuje i dotazovaná pokojská paní Dana K. z Brna: „Dříve jsem na okna a zrcadlo stříkala velké množství přípravku a pak je rychle leštila. Chemie mi stékala a na oknech zůstávaly nehezké fleky. Začala jsem prostředek dávat na hadřík a mám okna jak z alabastru.

Rozhodně si pořiďte stěrku na okna

Při mytí oken byste pak určitě neměli zapomínat také na okenní rámy. Jak píše web IdealHome, okenní rámy byste měli umýt jako první a až pak pokračovat se sklem. Pro správné mytí oken byste si měli pořídit také stěrku, která vám práci s mytím oken doopravdy ulehčí. Okna s ní utírejte jedním tahem a nezapomínejte z ní také utírat přebytečnou vodu. Mnohem méně nečistot se na oknech bude držet také díky receptu, který jsme zveřejnili na adbz. Stačí okna potřít škrobem a ušetříte si tak mnoho další práce.

umytá okna iZdroj fotografie: Pexels
Na mytí oken je potřeba znát správný postup

Se stěrkou je dobré postupovat z levého směru do pravého a okna pak myjte vždy od toho horního. Jen tak zůstane voda vždy na okenní tabuli a nebude stékat na rám. Neměli byste zapomínat také na výměnu špinavé vody. Se špinavou vodou samozřejmě nemůžete okna umýt do čista. Důležité je také vědět, že na mytí oken doma nejsou vhodné přípravky na mytí autoskel, které mají zcela jiné složení.

Pokud však nejste spokojení s účinky kupovaných čisticích prostředků, můžete vyzkoušet také staré babské rady na nejlepší způsob čištění oken. Kdysi se okna myly třeba jen křídou tzv. na sucho. Web SvětOken připomíná také tip našich babiček, které okna myly vanilkovým pudingem smíchaným s vodou. Směsí okna umyjte, nechte je uschnout a poté je vyleštěte. Nejenže vaše okna budou čistá, ale vanilkový puding také provoní váš byt.

Jak myjete okna vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články