Okna zůstanou čistá, navzdory létajícímu pylu a dešti: Fígl k nezaplacení
adbz.cz » Hobby » Okna zůstanou čistá navzdory létajícímu pylu a dešti: Stačí je potřít škrobem

Okna zůstanou čistá navzdory létajícímu pylu a dešti: Stačí je potřít škrobem

Pokud bydlíte u rušné komunikace a vaše okna jsou často ušpiněná prachem nebo pylem, pak uvítáte tento tip, díky kterému se na oknech bude držet mnohem méně nečistot.

myti oken houbou
Zdroj fotografie: iStock

Pro mnoho lidí není mytí oken příliš oblíbenou domácí prací. Jednou za čas je však potřeba si vyhrnout rukávy a pustit se do toho. Při správné technice a použití vhodných čisticích prostředků je nakonec mytí oken celkem hračka. Aby vydržela okna čistá co nejdéle, vyzkoušejte trik s bramborovým škrobem, který jim dodá lesk a ochrání je před prachem a pylem, který by se na nich chtěl usadit.

Umývejte okna, když je pod mrakem

Než se pustíte do umývání oken, počkejte si na vhodné počasí. Ideálně se okna umývají, pokud je pod mrakem, ale bez větru a deště. Neumývejte okna za slunného počasí, protože čisticí prostředky na skle budou rychle zasychat, v mnohem větší míře se tak budou na okně tvořit šmouhy a bude vás to stát více práce.

V první řadě je potřeba omýt rámy a očistit skla od prachu a pylu. K tomu dobře poslouží obyčejná voda s jarem, která odstraní případnou mastnotu. Po ruce mějte také škrabku na okna nebo sklokeramické desky, která vám pomůže jednoduše odstranit přilepené nečistoty, které by se vám jinak špatně drhly. Po omytí utřete rámy suchým hadříkem, aby na nich nezůstaly nevzhledné šmouhy od vody.

Vyrobte si vlastní čistič oken

Na samotná skla můžete použít komerční prostředek, ale bohatě si vystačíte i s přípravky z domácích surovin. V rozprašovači smíchejte stejné díly bílého octa a vody. Bílý ocet je přírodní a netoxický čistič, který si poradí s odolnými skvrnami, rozpouští mastnotu a odstraňuje skvrny od vody. Nastříkejte jej na okna v přiměřeném množství. Příliš mnoho čisticího prostředku může ztížit čištění a s větší pravděpodobností se na skle budou tvořit šmouhy.

stěrka na okna
Zdroj fotografie: Freepik

Efektivní a rychlý způsob, jak okna umýt, je použití stěrky s gumovým koncem. Začněte v horní části okna a snažte se jedním tahem sjet stěrkou až k dolnímu rámu. Takto setřete celou plochu okna. Po každém tahu nezapomeňte stěrku utřít suchým hadříkem, abyste zabránili vzniku šmouh. Na závěr okno dočistěte utěrkou z mikrovlákna nebo papírovými utěrkami.

Škrob skla ochrání před usazováním nečistot

Pokud chcete, aby se okno nezačalo znovu špinit a zároveň se krásně lesklo, vyzkoušejte trik s bramborovým škrobem. Jednu polévkovou lžíci škrobu rozmíchejte v litru vody. Touto směsí potřete okenní skla a poté doleštěte hadříkem z mikrovlákna. Po bramborovém škrobu se budou okna krásně lesknout a zároveň se na nich bude držet mnohem méně polétavých částic.