Čištění laminátové podlahy bezpečně a beze šmouh. Lidový trik babiček, jak prodloužit životnost o dalších deset let - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Čištění laminátové podlahy bezpečně a beze šmouh. Lidový trik babiček, jak prodloužit životnost o dalších deset let

Čištění laminátové podlahy bezpečně a beze šmouh. Lidový trik babiček, jak prodloužit životnost o dalších deset let

Máte doma laminátové podlahy? Na pohled jsou opravdu krásné a vašemu domovu dodávají na útulnosti. Jak o ně ale pečovat, aby na nich po vytření nezůstávaly pruhy?

vytirat podlahu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Existuje hned několik důvodů, proč vaše podlaha nevypadá zrovna tak, jak byste si představovali. Pravděpodobně děláte chyby při vytírání. Ano, jde o jednoduchou činnost, ale laminát si zkrátka zaslouží dokonalou péči. A vy si chyby, kterých se dopouštíte, nemusíte ani uvědomovat. Dost možná je děláte dokonce v dobré víře.

Přebytečná voda je na škodu

Moderní čisticí chemikálie a techniky nevyžadují použití velkého množství vody. Právě nadměrné množství vody totiž může na vaší podlaze způsobovat nežádoucí pruhy. Navíc velké množství vody znamená, že podlaha bude zbytečně moc mokrá, a bude tak pochopitelně dlouho schnout. Ideální tedy je hadr či mop dostatečně vyždímat ještě před vytíráním a vytírat pouze hadrem vlhkým. Na vině však může být také voda. Ta může být plná minerálů nebo anorganických nečistot. Za šmouhy často může tvrdost vody.

mop
Zdroj fotografie: Pixabay

Ideální by tedy bylo koupit destilovanou vodu, nebo vodu doma přefiltrovat. Pruhy však může způsobovat i velké množství čisticích prostředků. Méně je zkrátka někdy více. A více čisticího prostředku nutně neznamená čistší podlahu. Právě čisticí prostředky totiž mohou na podlaze způsobovat nehezké šmouhy. Z toho důvodu je důležité opravdu dbát na dávkování, které najdete uvedené na obalu daného prostředku.

Zbytky nečistot odstraňte před vytíráním

Kromě minerálů z vody nebo chemikálií se samozřejmě na podlaze hromadí také špína. Standardní mopy mají tendenci nečistoty šířit dál. Nezapomeňte proto před vytíráním vyluxovat nebo zamést a případné mastné fleky utřít hadříkem. Důležité je také vytírat jen čistou vodou. Jakmile se vám začne kalit, vyměňte si ji, a pokud je to potřeba, přeperte během vytírání i mop nebo hadr.

koste
Zdroj fotografie: Pixabay

Co se týká přípravku, dejte pozor, aby byl opravdu na laminát. Je rozdíl v tom, zda máte čistič na linolem, dřevo nebo laminát. Ideální je také kupovat produkty bez velkého množství chemikálií. Pro vytírání bez pruhů je pak vhodný plochý mikrovláknový mop, hadřík z mikrovlákna, bílý ocet a případně jar na nádobí na odstranění mastnoty. Pokud chcete čistit bez chemie, pak použijte jen ocet s přidáním malého množství esenciálního oleje pro příjemnou vůni.

Zdroj: Cleanup Amibition