Opravář poradil, jak prodloužit životnost pračky: Aviváž, nerovný povrch i tvrdá voda jí ubírají roky
Pračka je spotřebič, o nějž se musíte dobře starat, jinak se vám pokazí a budete muset koupit nový. Bohužel lidé dělají při praní stále stejné chyby.
Obsah
Životnost pračky souvisí s tím, jak o ni pečujete. Pokud si myslíte, že do ní vhodíte libovolné druhy prádla a zapnete, jste na omylu. Jestliže se chcete vyhnout klíčovým chybám, přečtěte si rady, o které se s námi podělil dlouholetý opravář praček. Díky nim vám bude tento důležitý spotřebič dlouho sloužit, čímž ušetříte doslova tisíce.
Dávejte pozor na dávkování prášku a aviváže
Z nějakého nepochopitelného důvodu mají lidé dojem, že více prášku a aviváže prádlo lépe vypere. To je však mýtus, s nímž se opravář praček setkává velmi často. Nadbytek prášku na praní je špatný krok, protože se vám v bubnu vytvoří pěna, která může zablokovat odtok vody. Nemluvě o tom, že se zákonitě ucpe dávkovač na prášek. Zbytky pracího prášku a aviváže mohou zhoršovat odtok vody, a navíc podporují rozvoj plísní a virů, kterých je nutné se zbavit.
Pračku nesmíte přetěžovat
Každý z nás to zná. Do bubnu pračky vložíme moc prádla a potom uslyšíme nepříjemné zvuky. Není divu. Velké množství oblečení je pro spotřebič fatální. Obecně lze říci, že bavlněných oděvů patří do pračky cca 3/4, syntetických 1/2 a vlněných 1/3 objemu bubnu. Nehledě na to, že při přeplnění se prádlo dobře nevypere, protože uvnitř nebude mít dostatek místa.
Zkontrolujte rovnost podlahy, kde pračka stojí
Stejně jako jiné spotřebiče musí být i pračka dokonale usazená. Stojí-li pračka na nerovném povrchu, divně se třese. Pokud jste zaznamenali tento problém, ověřte si, zda stojí na rovné podlaze. Zkontrolujte přepravní šrouby, mohou se na ní stále vyskytovat. Když se pračka nezvykle třese, může mít zlomená ložiska či tlumiče.
Tvrdá voda je velká obtíž
V mnoha domácnostech je tvrdá voda. Pokud si tím nejste jistí, otestujte si ji. Lahvičku s uzavíratelným uzávěrem naplňte do 1/3 vodou a nakapejte do ní trošku tekutého mýdla. Poté protřepejte a sledujte zbarvení. Má-li voda mléčnou barvu, je příliš tvrdá. Vytvoří-li se na povrchu pěna a voda je stále průhledná, je naopak měkká. Kvůli tvrdé vodě se tvoří více vodního kamene, proto je nutné používat změkčovače.