Češi ve velkém nakupovali závadné maso, aniž by o tom věděli. Kdo ho sní, toho čekají nepříjemné zdravotní komplikace
Pokud se vám nějaká nabídka zdá až příliš výhodná na to, aby to byla pravda, zbystřete. V případě masa vám mohou hrozit i zdravotní komplikace.
Nákup domácích produktů od nejrůznějších malovýrobců vypadá na první pohled opravdu velmi lákavě. Ale dejte pozor na ty, které se prodávají přes internet. Mohou jim totiž chybět potřebné certifikáty a jejich konzumace může být i zdraví nebezpečná, jak píše například web Agris.
Domácí maso nebylo tím, čím se zdálo
Státní veterinární správa (SVS) odhalila nelegální prodej drůbežího masa, konkrétně kachního, které bylo podle informací z webu Brňan distribuováno prostřednictvím sociálních sítí. Při následné kontrole bylo nalezeno téměř 40 kilogramů výrobků z kachního masa. Provozovatel i přes trvalý zákaz s masem nadále nakládal. Na webu adbz jsme nedávno informovali také o závadném zelí, které se prodávalo v Lidlu.
Zfalšovaná dokumentace neprošla
Během kontroly provozovatel předložil pracovníkům kontroly dodací list, v němž tvrdil, že maso bylo uzeno a dodáno schváleným subjektem z jiného regionu. Další šetření však ukázalo, že dodací list byl zfalšovaný.
Konzumace masa, které nebylo řádně zkontrolováno nebo se s ním manipulovalo v nehygienických podmínkách, může vést k několika zdravotním problémům.
- Otrava: Obvykle na sebe upozorní nevolností, zvracením, průjmem a bolestmi břicha. Častými viníky jsou patogeny jako salmonela a E. coli.
- Chronická onemocnění: Dlouhodobá konzumace kontaminovaného masa může vést k vážnějším zdravotním problémům, včetně chronických zažívacích potíží a dokonce i některých druhů rakoviny.
- Rezistence vůči antibiotikům: Nesprávně ošetřené maso může obsahovat zbytky antibiotik, což přispívá k rostoucímu problému rezistence vůči antibiotikům.
Konkrétně kachní maso, pokud není správně zpracováno, může být obzvláště rizikové. Je náchylné ke kontaminaci bakteriemi, jako je Campylobacter, které mohou způsobit závažná gastrointestinální onemocnění. Kromě toho se při nesprávném uzení mohou do masa dostat karcinogenní látky. Pokud jste si tedy takové maso koupili, určitě ho nekonzumujte. Peníze sice zpátky nejspíš nedostanete, ale pro vaše bezpečí doporučujeme se s nimi jednoduše rozloučit a pro příště být při podobných internetových nákupech mnohem opatrnější.