Červivé ovoce je zlým snem každého zahrádkáře. Kdo se připraví teď, zachrání si úrodu i na další roky
Pokud letošní úroda ovoce není podle vašich představ a chystáte zahradu na zimu, zkontrolujte pořádně stromy i půdu. Housenky by vám totiž mohly zničit i tu příští.
Obsah
Mezi nebezpečné škůdce, které mohou sklizeň jablek, švestek, meruněk nebo hrušek proměnit ve frustrující anabázi, patří obaleč. Škodlivý motýl totiž naklade vajíčka do ještě nezralých plodů a housenky vyžírají dužinu, takže ovoce je pak, jak se říká, červivé. Zákeřnost obaleče tkví v tom, že může bez problémů znehodnotit až 90 procent úrody. Pokud zahradu včas a správně neošetříte, můžete se s představou košíků plných krásných a svěžích jablíček rovnou rozloučit.
Nejlepší je zaútočit na housenky
Přestože je sezóna u konce a zahradu nejspíš pomalu připravujete na zimu, je důležité mít na paměti, že obaleč z ní sám od sebe nezmizí. Housenky jsou několik centimetrů dlouhé a přezimují v pevném pavučinovém zámotku na kmenech. Velikost kokonů na jabloních je kolem dvou centimetrů a třeba na švestkách pět až sedm centimetrů. Na jaře se housenka zakuklí a v květnu je z ní už obávaný motýl, který sám o sobě ale neškodí.
Problém je v tom, že znovu klade vajíčka na malé plody jabloní, hrušní, meruněk a dalšího ovoce a z vajíčka se následně vylíhne housenka. Jedna dokáže zničit až tři plody. Housenky, které se přesouvají mezi plody, jsou slabým článkem, na který je záhodno se zaměřit, když se tohoto škůdce budete chtít zbavit.
Stromy nestačí ošetřit jen jednou
Zapomeňte ale na to, že po jednorázovém zákroku obaleč ze zahrady zmizí. Ošetření musíte opakovat, jinak nebude účinné. Poprvé je vhodné zasáhnout koncem května, v případě velkého sucha začátkem června. Tím se zničí první generace housenek. Podruhé budete cílit na druhou generaci a je dobré na ni vyrukovat zhruba 25 až 30 dní po prvním ošetření. Nejvíc housenek se objevuje od druhé poloviny července. Takže zhruba od 20. července do začátku srpna musíte provést další ošetření.
Použít lze chemické a biologické prostředky i lidové recepty. Podle zkušených zahrádkářů je dobré metody kombinovat. První ošetření by mělo být chemickými přípravky, které však obsahují pesticidy, a třetí výhradně biologickými nebo právě nejrůznějšími bylinnými odvary, které používaly už naše babičky. Je dobré, abyste také protřepali stromy a kokony i nemocné popadané ovoce vysbírali. Pořádně prohlédněte i kůru a prořežte suché větve.
Vysaďte byliny, které přilákají predátory
Jedním ze způsobů, jak můžete stromy ošetřit, jsou lapací pásy, které slouží jako bariéra pro housenky a další škůdce lezoucí po stromě. Pásy se mění jednou měsíčně od jara do pozdního podzimu. Pod stromy se doporučuje pěstovat rostliny (jako např. pelyněk, mrkev nebo vratič), které přilákají přirozené predátory. Bylinné odvary, kterými proti škůdci také můžete bojovat, si snadno vyrobíte doma. Mají insekticidní vlastnosti, ale pro člověka jsou neškodné.
Hořčice jako prostředek proti obalečům
Potřebovat budete jen 100 gramů hořčičného prášku, který rozmícháte v horké vodě. Roztok nechte 24 hodin odstát a pak jím můžete postříkat stromy v době, kdy začnou rašit plody.
Měsíček má i léčivé účinky
Rozdrťte listy, stonek i květ měsíčku lékařského a zalijte směs horkou vodou. Na 500 gramů rostliny potřebujete 10 litrů vody. Až odvar vychladne, sceďte ho a takto bude připravený přímo k jarnímu postřiku. Druhý postřik je vhodný zředit v poměru 1:3 a poslední pak v poměru 1:2. Měsíček nemají v oblibě ani mravenci, mšice, housenky, háďátka, molice nebo roztoči.