Barevné rostliny, které krásně kvetou i v zimě. Za zmínku stojí vřesovec nebo vilín

Vaše zahrada může být pestrá a barevná klidně i po celý rok. Zvlášť v zimě v ní vyniknou vřes a vilín, které zde budou dokonalou ozdobou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aby vaše zahrada nebyla přes zimu prázdná a nepůsobila pochmurně, začněte na ní pěstovat trvalky, které o svou krásu nepřichází ani v zimních měsících. Na výběr máte podle informací na webu VědomáZahrada nízké keříky i velké keře, které rozjasní jakýkoliv prostor. Skvěle se však k tomuto účelu hodí také vilín nebo vřesovec, který vypadá skvěle i na balkoně nebo parapetu, ačkoli zarostlá vřesoviště mají speciální kouzlo.

Podle čeho vybírat vhodné rostliny

Zaměřte se především na druhy, kterým nevadí ani sníh, nízká teplota nebo silný nárazový vítr, který spoustu rostlin spolehlivě zahubí. Vybrané keříky a trvalky byste pak stejně měli sázet na bezpečné místo, kde se jim bude i v nehostinných podmínkách dobře dařit. Pokud toužíte po větších a výraznějších květech, pak vsaďte na čemeřici, již lze pěstovat uvnitř i venku. O této trvalce jsme psali více v dřívějším příspěvku na adbz.

Jak pěstovat vřesovec

Přestože je tato rostlina poměrně nenáročná, vyplatí se při jejím pěstování dodržovat určitá pravidla. Základ tvoří světlo, kterému by i v zimě měl být vystaven alespoň po dobu 6 hodin denně. Ideální podloží má být kyselé a dobře propustné. Čím větší péči mu dopřejete, tím bude mít více květů, jejichž barvy a sytost se v průběhu roku mohou měnit, na což jsme upozorňovali i v předešlém článku na adbz.

vřes v květináči iZdroj fotografie: Pixabay
Vřesovec, vilín i zimní jasmín vám budou zdobit zahradu po celou zimu.

Jak pěstovat vilín

Tento keř je dostupný v mnoha odrůdách a v některých případech dorůstá výšky až 3–4 metry. V lednu se na jeho větvích zpravidla začínají objevovat první poupata a květy, které svým vzhledem připomínají střapce. Na výběr je hned v několika barvách, a to ve žluté, oranžové a červené, které zahradu opravdu rozjasní, jak potvrzuje i naše čtenářka Denisa K. z Chrudimi: „Vilín nám roste na zahradě už několik let. Díky němu si užíváme výhled z okna na krásnou a barevnou zahradu i v zimě.“

Ozdobte zahradu zimním jasmínem

Další zajímavou dřevinou, která bude i v zimě perfektní ozdobou, je zimní jasmín. Tato popínavá rostlina kvete zpravidla od poloviny podzimu a květy si dokáže udržet podle webu ZahradkářskáPoradna klidně až do dubna. Z dálky jeho květy připomínají svým tvarem i barvou zlatici. Tu máme na zahradě my a už se moc těším, až nám na jaře opět vykvete.

Jaké rostliny zdobí vaši zahradu v zimě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články