Pro rostliny je na jaře nezbytnou výživou: Díky banánové slupce budou obsypané květy po celou sezónu
Zima je vyčerpávajícím obdobím pro vás, ale i vaše rostliny. Dopřejte jim vitamínovou bombu ve formě zálivky, která obsahuje i banánovou slupku.
Po dlouhé zimě potřebují pookřát nejen lidé, ale i vaše s láskou pěstované rostliny. Zatímco člověk to dožene vhodnými přípravky ve formě vitamínů a jiných doplňků stravy, na květiny byste rozhodně neměli zapomínat. I ony si zaslouží vaši péči a odvděčí se vám záplavou květů, které potěší oko i duši. Přestože byste některé věci už mohli považovat za odpadky, s jejich vyhozením do koše ještě chvilku počkejte. Například taková banánová slupka je na hnojení úplně optimální.
Ideální zálivka pro pokojovky
Banán patří díky svému složení mezi jedno z nejúčinnějších přírodních hnojiv, je proto velká škoda jej vyhazovat. Banány jsou mimo jiné bohaté na draslík, fosfor a hořčík, což jsou látky důležité pro tvorbu květů. Pokud nepoužijete banánovou slupku v bio kvalitě, je rozhodně vhodné ji dobře opláchnout a umýt. V této zálivce upotřebíte také trochu mleté kávy, která působí jako silný antioxidant a je vhodná proti plísním a škůdcům. Také vaječné skořápky není radno vyhazovat. Obsahují z 90 % vápník, což je pro optimální růst stěžejní.
Zálivku si vytvoříte jednoduše smícháním trochy kávy, banánové slupky a skořápek. Dobře rozmixujte v mixéru a přidejte hrnek vody. Dobře promíchejte a můžete použít na zalévání rostlin a květin v domácnosti i na zahrádce.
Vytvořte si vlastní kompost
V dnešní konzumní společnosti si lidé navykli vyhazovat obrovské množství zbytků a plýtvat. Je přitom velmi jednoduchý způsob, jak dále upotřebit suroviny, které byste normálně vyhodili do koše. Vytvořte si vlastní kompost, který bude bohatý na živiny a upotřebíte jej jak na hnojení pokojových a okrasných rostlin, tak i na plodiny. Není potom nutné už nakupovat žádná další hnojiva.
Opatrnosti není nikdy dost, což platí i v případě kompostu. Existují některé věci, které se zkrátka do kompostu nesmí nikdy přidávat. Patří mezi ně například rostliny napadené škůdci či plísní, ty raději zlikvidujte jiným způsobem. Nevhodné jsou ale třeba i tvrdé pecky nebo kaštany, které se nestihnou rozložit. Všechen ostatní bioodpad je ale v pořádku. I třeba mírně nahnilé ovoce můžete dát s klidnou duší do kompostu, protože při rozkladu vzniká vyšší teplota, která hnilobu zneškodní.