Lidové rady, jak skoncovat s rybenkami. Stačí použít to, co máte doma
adbz.cz » Hobby » Lidové rady, jak skoncovat s rybenkami: Soda a med, sklenice s izolepou nebo citrusy

Lidové rady, jak skoncovat s rybenkami: Soda a med, sklenice s izolepou nebo citrusy

Rybenky domácí jsou škůdci, kteří se vyskytují ve většině domácností. Zbavit se jich není jednoduché, ale s trochou trpělivosti a znalostmi našich předků to lze.

rybenka dlazdice
Zdroj fotografie: Syrio / Creative Commons / CC BY-SA

Všimli jste si někdy v koupelně na podlaze drobné šedavé čárky, která zmizela rychlostí blesku, když jste se k ní přiblížili? Pravděpodobně se jednalo o rybenku. Drobný, bezkřídlý hmyz, který obývá většinu lidských obydlí. Jelikož je aktivní pouze v noci a vyhledává tmavá a vlhká místa, mnoho z vás ani neví, že je má doma. Zbavit se jich nebývá jednoduché, ale s pomocí babských rad a trochy trpělivosti byste to měli zvládnout.

Pochytejte rybenky do pastí

Rybenky jsou 1-2 centimetry dlouhé, povrch těla mají pokrytý stříbřitými šupinami a velmi rychle se pohybují. Při bližším zkoumání si všimnete i dvou tykadel, které jim vyrůstají z hlavy, a tří štětinek, jež mají na zadečku. Živí se organickými látkami rostlinného původu, jako je papír, oblečení, mouka, cukr, lepidlo, tapety nebo fotografie. Obecně jsou vlhkomilné a vyhýbají se přímému slunečnímu světlu. Jestliže je chcete pochytat, musíte proto pasti nastražit večer.

Sázkou na jistotu je příprava pasti z obyčejné brambory. Syrovou bramboru nastrouhejte a přesypte na malou hromádku uprostřed novin nebo papíru. Návnadu poté umístěte v koupelně, na toaletě nebo kdekoliv, kde se u vás rybenky nachází. Hmyz se přes noc do brambory zavrtá (rybenky neodolají vůni bramborového škrobu) a vy ho ráno vyhodíte i s návnadou, jak doporučuje iDNES.

rybenky domaci na knize
Zdroj fotografie: Depositphotos
Rybenky žijí 2-8 let a bez potravy vydrží i 1 rok. Boj s nimi chce proto notnou dávku trpělivosti.

Osvědčená je i past, již vyrobíte ze sklenice a maskovací pásky. Páskou oblepte zvenčí celou sklenici a dovnitř nalámejte chléb, bramboru nebo nasypte trochu cukru. Rybenky po drsném povrchu snadno vlezou dovnitř, ale ven se díky kluzkému sklu nedostanou. Efektní pastí je i směs vody, jedlé sody a medu, které smíchejte v poměru 1:1:1 a naneste na karton. Rybenky se během noci k pasti přilepí a vy je ráno snadno vyhodíte.

Vůně, které je vyženou

Nemáte sílu na opakované nastražování pastí? Zkuste škůdce ze svého domu vyhnat. Rybenky podle blogu Tchiba nesnáší vůni citrusů, cedru, máty, vanilky nebo levandule. V lahvičce rozprašovače proto smíchejte asi 20 kapek esenciálního oleje s vodou a roztokem vystříkejte všechna místa, kde by se rybenky mohly vyskytovat. Snad jen v případě vanilky sáhněte raději po pravém vanilkovém lusku, který nakrájejte na menší kousky a umístěte do zamořených míst. Aroma v tomto případě prý nefunguje.