Můj kamarád Ital mě naučil, jak správně vařit těstoviny. Dají se dokonce zachránit, i když to pokazíte
Těstoviny na nejrůznější způsoby patří v českých kuchyních k těm velmi oblíbeným. Zejména díky rychlosti jejich přípravy. Pokud nechcete, aby se slepily, víme, jak na to.
Obsah
Pro většinu lidí je vaření těstovin samozřejmostí. Prostě špagety nebo kolínka hodíte do vroucí vody a je to. Ale pokud z nich nechcete mít rozplizlou slepenou hmotu, tak snadné to zase není. Při vaření těstovin se hospodyňky totiž dopouštějí stále stejných chyb. Počínaje množstvím vody, jejím osolením a konče správným okamžikem, kdy se musí těstoviny z hrnce vyndat. Abyste je měli lahodné a nelepící se, stačí se držet několika pravidel.
1) Poměr
Hlavní věcí je vařit těstoviny v dostatečném množství vody. Poměr se dá snadno zapamatovat. Držte se prostě pravidla 1000/100/10. To znamená, že poměr při vaření by měl být 1000 ml vody, 100 gramů těstovin a 10 gramů soli. Jedinou výjimku z tohoto pravidla tvoří sůl. Solte podle chuti od 0 do 15 gramů.
2) Druh těstovin
Nejlepší volbou jsou těstoviny z tvrdé pšenice. Mají nízký glykemický index a jsou ideální, pokud chcete hubnout. Ale můžete sáhnout i po těch klasických.
3) Voda
Pokud chcete zabránit tomu, aby se těstoviny slepily, dodržte doporučený poměr. Takže balení těstovin o hmotnosti 450 gramů by se mělo vařit v hrnci o objemu přes 4 litry. Čím více místa mezi jednotlivými kousky těstovin během vaření vznikne, tím spíš se neslepí.
4) Vaření
Pořádně rozpalte sporák, vodu osolte a přikryjte hrnec pokličkou. Dokud se voda nevaří, těstoviny do ní nedávejte. Zesilte teplotu pod hrncem na maximum.
5) Kousky
Je obvyklé, že lidé například špagety lámou, než je do vody vhodí. To je ale chyba. Těstoviny by se neměly lámat, protože malé kousky se pak rozvaří.
6) Míchání
Těstoviny vařte pouze ve vroucí vodě. Jakmile je do hrnce vložíte, voda se vařit přestane. Zamíchejte je a přiklopte hrnec pokličkou, aby voda znovu rychleji začala vřít. Pak pokličku sundejte a každé dvě minuty těstoviny promíchejte.
7) Doba
Správě by se těstoviny měly uvařit takzvaně al dente, což znamená na skus. Když je budete vařit podle údajů na obalu, pravděpodobně je převaříte. Odečtěte tedy od doby uvedené na obalu 2 až 3 minuty a pak budou al dente. Čím tenčí a menší druh těstoviny vaříte, tím rychleji budou hotové.
8) Oplachování
Spousta lidí uvařené těstoviny propláchne ve studené vodě. To je ale chyba. Slepí se a ztratí chuť. Stačí, když je scedíte a vrátíte zpět do hrnce. Pak přidejte několik lžiček olivového nebo slunečnicového oleje a důkladně promíchejte.
9) Podávání
Jakmile se těstoviny uvaří, měli byste je hned podávat. Když pak zbylé budete chtít uskladnit, mějte na paměti, že po noci v lednici ztratí část své chuti. Budete-li je ohřívat, přidejte k nim máslo nebo omáčku, což situaci trochu zachrání. Tak chutné, jako čerstvě uvařené, ale nebudou.
I když se lepí, dají se zachránit
Je dobré si trochu vody, v níž se těstoviny vařily, odlít. Hodí se na přípravu omáček jako je carbonara nebo boloňská. Když vodu do omáčky přilijete, lépe se přichytí k povrchu těstovin. Existují ale i případy, kdy těstoviny můžete propláchnout studenou vodou a tím zastavit jejich dovařování. Například pokud je využijete do studených těstovinových salátů.
Dodrželi jste všechny kroky správně a těstoviny jsou po uvaření lepivé? Nezoufejte. Situace se dá částečně zachránit. Zkuste je propláchnout v cedníku studenou vodou a promíchat. Můžete k nim také přidat několik lžiček slunečnicového oleje, zahřát je a promíchat. Či je osmažit na pánvi s olejem.