7 důležitých pravidel pro praní péřové bundy – s tenisovými míčky si poradíte i bez čistírny
I péřové bundy potřebují pravidelnou údržbu. Pokud s nimi nechcete chodit do čistírny, naučte se ten správný postup pro praní v pračce.
Obsah
Péřové bundy patří v zimním šatníku mezi velmi oblíbené kousky. Dokážou skvěle zahřát a jako bonus vypadají skvěle. Po sezóně bychom je však měli opravdu pečlivě vyprat, pokud chceme, aby si zachovaly své žádoucí vlastnosti. Nestačí je však jen strčit do pračky na běžný program. Musíte si zapamatovat 7 důležitých pravidel.
Pozor na zipy a kožešinu
Před praním pečlivě zapněte všechny knoflíky a zapněte zipy. Pokud by tyto části zůstaly volné, mohly by se zachytit o buben pračky a poškodit látku. Bundu nakonec obraťte naruby a pokud má na sobě kapuci s kožešinou, pak ji pokud možno odpárejte. Té totiž obvykle kontakt s vodou příliš neprospívá.
Jedna bunda na pračku
Pokud se chystáte prát zimní bundu, vezměte to pěkně z gruntu. Jinými slovy – soustřeďte se jen na tento jediný kus oblečení. Nikdy nedávejte bund do pračky více, ani nepřidávejte jiné oblečení, i kdyby se k péřové bundě nebo kabátu hodilo třeba barevně. Za riziko nedokonalého vyprání tato úspora nestojí.
Vyberte správný prací prostředek
Pokud perete bundy (a to nejenom ty péřové), měli byste mít vždy po ruce tekutý prací prostředek. Lze použít i tabletu na praní nebo gelovou kapsli – nikdy však nepoužívejte sypký prací prášek. Ten se totiž nedokonale rozpouští a zanechává na oblečení nevzhledné skvrny. A to byste zcela jistě nechtěli.
Na jaký program prát bundu
Na pračkách obvykle nenajdeme speciální program na praní kabátů. To však vůbec nevadí. Stačí vybrat ten nejšetrnější, který najdete. Teplota by při něm neměla překročit 30 °C a i ždímání musí být omezeno na minimum. Důraz naopak klaďte na dokonalé propláchnutí čistou vodou – to podle potřeby klidně zopakujte.
Použijte poctivé tenisáky
Bundy se nejvíce v pračce poškodí kvůli tomu, že se během otáčení bubnu „smrsknou“ do menší hroudy. Tomu můžete zabránit tak, že k bundě přihodíte tři nebo čtyři tenisové míčky a ponecháte je v bubnu během celého pracího programu. Větší hlučnosti se nebojte – tato procedura pračce nijak neublíží.
Bundu sušte pomalu
Největší problém budete mít pravděpodobně se sušením bundy. Musí totiž probíhat na vzdušném místě nejlépe na čerstvém vzduchu. Rozhodně není možné textilii nechávat rychle usušit na topení nebo v blízkosti jiných vydatných zdrojů tepla. Mělo by to nepříznivý vliv na nadýchanost a funkčnost její výplně.
Během sušení bundu protřepávejte
A ještě jedno pravidlo se k sušení péřových bund váže – pravidelnost. Několikrát denně je totiž třeba ještě mokrou bundu vzít a protřepnout ji. Tím zabráníte sesedání péřové náplně na jedno místo, takže posléze nebudete muset mít strach o funkčnost bundy. Bude vám tedy sloužit skvěle po dlouhou řadu let.
Perete své zimní bundy sami nebo je svěřujete čistírně?