Nastal čas přepnout okna do zimního režimu – 15vteřinová záležitost ušetří na energiích tisíce korun
Teplota vzduchu uvnitř místnosti z velké části závisí na tom, jak dobře vám těsní okna. A včasná regulace může vytvořit perfektní podmínky pro každou místnost.
Obsah článku
Moderní okna jsou perfektním řešením pro izolaci jak před přílišným teplem v létě, tak zimou, když venku mrzne. V zásadě jde tedy o režim letní, zimní a někdy mezistupeň, tedy standard. V posledním zmíněném fungují okna poměrně slušně jak v zimě, tak v letních měsících. Jak je tedy možné režimy změnit a kde najít ovládání?
Proč má přepínání režimů smysl?
Krom toho, že docílíte mnohem lepší izolace a v zimě nepochybně ušetříte za topení, prodloužíte i životnost celého okna. V zimě se materiál okna nevyhnutelně smršťuje, jakmile se oteplí, roztahuje se. Toho si bezpochyby všimnete i třeba na zahradní brance, která vám půjde v létě hůře otevřít. Nastavení správného okenního režimu část tohoto tlaku uvolní, materiál i záklopky se tak budou méně opotřebovávat a konstrukce déle vydrží.
Přínosy a nevýhody oken v zimním režimu
Včasné přepnutí má nepopiratelný přínos na mikroklima uvnitř domu a jednotlivých místností. V zimní pozici zabrání okno průniku studeného vzduchu dovnitř, zatímco letní režim dovolí vzduchu neustále trošku cirkulovat. Je však třeba mít na paměti, že konstantní změny režimu mají i své nevýhody. Přepnutí zvýší těsnící schopnost oken, příliš časté změny šroubů mohou ovšem samotný systém uvolnit – jako když často kroutíte kličkou.
Velmi silný tlak a vystavení nízkým teplotám spolu s vysokou vlhkostí může po 2–3 sezónách dokonce vést k horšímu ovládání. Šrouby tak nakonec selžou ve svém hlavním účelu. V některých případech je bude potřeba i vyměnit.
Mají tuto funkci všechna okna?
Jednoduše řečeno ne. Tuto možnost najdete nejspíš v dokumentaci k výrobku, případně oslovte konkrétního výrobce nebo najděte typ podle sériového čísla. U některých typů oken přítomnost tohoto systému prakticky nehrozí. Zvláště tehdy, když volíte levnější varianty, které mají omezené funkce. V takovém případě jsou okna nastavena od výrobce a nemáte možnost na nich cokoliv změnit. Většina standardních modelů už režimy dovoluje.
Možnosti dalšího nastavení se často nevyskytují ani na oknech určených pro speciální podmínky. Ta mohou být na druhé straně vybavená jinak, například opatřením proti vloupání. Raději si tedy vždy dohledejte informace o konkrétním typu, než se budete pouštět do testování na vlastní pěst. V takových případech totiž dost možná docílíte jen likvidace záruky.
Kdy a jak přepnout okna na zimní režim?
V tomto ohledu neexistuje univerzální odpověď. Jakmile ale kolem rámu začnete cítit chladný vzduch pronikající dovnitř místností, stojí změna rozhodně za zvážení. Na druhou stranu se však nenechte zviklat několika chladnými dny, abyste vše zase za týden nemuseli vracet. S tímto přístupem si okna spíše poškodíte. Jakmile se pak venku oteplí, neváhejte s přechodem na letní režim a přirozenou cirkulaci vzduchu.
Pro přepnutí oken z letního režimu do zimního budete potřebovat kleště nebo imbusový klíč. Otevřete okno a zaměřte se na šroub v kování na jeho rámu. Tímto šroubem („přepínačem“) pak stačí pouze pootočit ve směru hodinových ručiček. Okno se díky tomu víc přitlačí ke gumě a bude lépe těsnit.
Jak poznat zimní a letní režim?
Jednoduchou metodou je papírový test. Vezměte kousek běžného papíru a za roh ho přivřete do okna. Pokud s ním můžete pohybovat i ho snadno vytáhnout, jsou okna na letním režimu. Jestli tam naopak pevně drží, máte nastaven režim zimní.
udalosti247.cz
11 h
udalosti247.cz
12 h
udalosti247.cz
12 h
udalosti247.cz
12 h