Dům z hororu unikl demolici. Neuvěříte, jak teď vypadá | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Z kdysi luxusního sídla se stal strašidelný dům. Před demolicí ho zachránili manželé, kteří chtěli, aby byl jako dřív

Z kdysi luxusního sídla se stal strašidelný dům. Před demolicí ho zachránili manželé, kteří chtěli, aby byl jako dřív

Z neobyvatelné ruiny z devatenáctého století vzniklo atraktivní sídlo ve stylu konzervativní anglické elegance. Dům s pěti ložnicemi je ale opět na prodej.

historicky dum pred rekonstrukci
Zdroj fotografie: S vědomím Arthur S.

Kdysi honosné sídlo z roku 1887 připomínalo spíš strašidelný dům z hororového filmu. Na zchátralé stavbě se drasticky podepsal zub času a stala se neobyvatelnou. Když se kdysi krásný dům ve stylu královny Anny se složitými cihlovými detaily a nádhernými dekorativními prvky dostal do rukou restaurátorů, přetvořili ho v luxusní vilu za miliony.

Majitelé mají rádi klasickou architekturu

Ruina v americkém městě York v Pensylvánii má svou historickou hodnotu. Dům je postavený v anglickém baroku, ale byl v takovém stavu, že mu hrozila demolice. Ovšem jen do chvíle, než ho koupili místní obyvatelé Jim a Jean Leamanovi, kteří sledovali, jak se v průběhu let stav domu zhoršuje. Ke koupi je inspirovala právě láska ke klasické architektuře.

Při rekonstrukci domu s pěti ložnicemi a třemi koupelnami se restaurátoři snažili o co nejvěrnější zachování původního vzhledu. To, co nešlo obnovit, velmi citlivě nahradili, aby zůstala zachována jemná harmonie a útulnost snoubící se s anglickým konzervativním šarmem a elegancí. Zároveň se snažili o to, aby dům splňoval všechny nároky na moderní bydlení.

Renovace domu zanechala stopu v okolí

Sídlo má podlahy z pěti různých druhů dřeva, vitrážová okna i dobové osvětlení. Oslňujícím prvkem interiéru je i zrenovované původní schodiště. Stěny i stropy zdobí elegantní mozaiky. Každá místnost je vyvedená v jednom barevném odstínu. Například horní obývací pokoj je laděný do vínové barvy a ložnice zase do modré. Staromódní design může trochu klamat. Dům disponuje veškerým moderním vybavením pro komfort jeho obyvatel.

historicky dum po rekonstrukci
Zdroj fotografie: S vědomím Arthur S.

Manželé Leamanovi se nakonec rozhodli, že z domu vytvoří historický penzion a několik let jej i provozovali. V okolí rekonstrukce strašidelného domu zanechala nezapomenutelnou stopu. „Od té doby, co jsme budovu zrestaurovali a vymalovali do původních historických barev, se i další domy v sousedství vrátily k historickým úpravám,“ řekla Jean. V současnosti je dům opět na prodej za v přepočtu zhruba 8,5 milionu korun.

Co říkáte na rekonstrukci historického domu?

Zdroj: HomeBuilding