Postavit si vlastní chatu je jednodušší, než se zdá. Když se na to jde chytře, není potřeba ani stavební povolení
Chata je velmi oblíbenou budovou, která může stát na samostatném pozemku, nebo být součástí naší zahrady. Slouží hlavně k rekreaci.
Obsah článku
Jedná se o budovu, která má nejen praktické, ale i estetické využití. Často ji využíváme pro odpočinek nebo trávení společného času s rodinou či přáteli. A právě to z ní dělá jednu z nejčastějších staveb, kterou si buď zakoupíme, nebo (ještě lépe) vlastními silami postavíme. Nejedná se totiž o složitou stavbu, avšak i přesto má svá specifika. Nejdůležitější částí celé realizace je plán.
Musíme vybrat vhodný pozemek, ale i stavební materiál
Nejčastější volbou jsou chaty o malé velikosti, bohatě stačí prostor do 25 m². Výhodou je totiž to, že ve většině případů na takovou stavbu nepotřebujete stavební povolení. Prvním krokem, který musíme udělat, je projekt. Ten nám následně pomůže při realizaci stavby. Z tohoto důvodu je dobrým řešením nechat si projekt na celou stavbu vyhotovit od odborníka.
Nespornou výhodou chaty je skutečnost, že se nemusí vždy jednat o stavbu se základy. Bohatě nám postačí předem připravená podkladová plocha. Ta zajistí budově nejen potřebnou stabilitu, ale také rovné stěny. Kromě toho ji chrání před navlhnutím. Podkladová plocha může být zhotovena ze štěrkového lůžka, betonové desky, patky, věnce nebo kostky. Její výhodou je také to, že ji můžeme vybudovat v různých tvarech.
Po podkladové ploše je na řadě stavba samotné chaty. Jednodušším řešením než stavba chaty svépomocí je volba chaty montované. Jedná se o takzvanou stavbu na klíč, jež je během jednoho dne hotová a připravená k obydlení. Pokud na stavbu chaty jakéhokoliv druhu použijeme dřevo, je zapotřebí je ošetřit proti poškození. I na to je dobré při realizaci myslet. Je také potřeba prostudovat stavební zákon, stavbu musíme úřadu ohlásit předtím, než s realizací začneme.
Malá chatka nepotřebuje stavební povolení, existují ale i výjimky
U stavby chaty není předem možné určit, na kolik nás finančně vyjde. Každá stavba je totiž jedinečná, a tak se i náklady na ni mohou velmi lišit. Ušetřit se dá hlavně v případě, že jsme manuálně zruční a vrhneme se do stavby svépomocí. V tomto případě si můžeme na námi zvoleném pozemku vybudovat chatu srubovou, zděnou, dřevěnou nebo z OSB desek. Srubové chaty mají svůj historický původ, jejich stavba i obývání nám připomene, jak žili lidé dříve.
Hlavním stavebním materiálem je dřevo a i díky tomu nám finální stavba poskytuje lepší propojení s přírodou. Pro zděnou chatu budeme potřebovat vybudovat základy a hlavně si opatřit zmíněné stavební povolení – ovšem pozor, že se bez něj obejdete pouze v případě, kdy je chatka umístěna na pozemku rodinného domu, a nelze ji tak vybudovat kdekoliv. Tuto realizaci tedy doprovází mnoho komplikací. Nejčastější volbou je chata dřevěná, je totiž méně finančně i časově náročná.
Při volbě dřevěné stavby je zapotřebí věnovat velkou pozornost výběru kvalitního materiálu. Jedině tak bude naše stavba chráněna před vnějšími vlivy, a zajistíme tak její delší životnost. Počáteční investice se nám může zdát vysoká, postupem let se ale prokáže, že bylo dobré do kvality peníze investovat. OSB desky jsou jednoduchým a rychlým řešením, jak si se stavbou poradit. Je ale potřeba vybrat správný typ.
Zdroj: Cottage Life
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h