Malou chatu postavili za pouhých 100 000 Kč z věcí na vyhození. Recyklací materiálu si na stáří splnili sen

Poté, co dům Keith a Jen zdemolovala povodeň, hledal tento pár bydlení, které by je nevyšlo draho. Nakonec se rozhodli pro stavbu chatky z recyklovaného materiálu.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Žijeme v době, kdy si člověk již nemusí brát milionové úvěry, aby si mohl postavit vlastní bydlení. Karavany, lodní kontejnery a dřevostavby – to vše může posloužit jako skvělé zázemí, které ve většině případů vyjde člověka na „pár korun“. Novozélandští manželé Keith a Jen však přišli s něčím naprosto nevídaným, když poté, co jejich dům smetla povodeň, postavili neuvěřitelně malý domek v koloniálním stylu za pouhých 8 000 novozélandských dolarů (5 000 USD), a to pouze za pomoci recyklovatelných materiálů.

To nejlepší za co nejméně peněz

Keith a Jen se inspirovali ke stavbě tohoto útulného domku poté, co jejich bývalé zázemí poškodila povodeň. Novozélandští manželé byli v té době úplně bez peněz a proto hledali nejlepší a nejefektivnější možnosti, jak opět začít bydlet. Podmínka byla ovšem taková, že se pokusí ušetřit tolik peněz, kolik to jen půjde. Rozhodli se proto, že se získají co nejvíce materiálů pro stavbu z rozpadlých či zničených budov a věcí, které za pomoci vlastních sil vrátí opět do původní podoby, aby je mohli využít pro svůj projekt.

Manželé tak například netají, že veškeré základy této koloniální chatky byly nalezeny ve staré bažině v naprosto poškozeném stavu. Netrvalo to však dlouho a užitečné ostatky se pomocí pilné práce staly opět skvělými základy pro nový projekt. Téměř vše uvnitř i vně stavby bylo postaveno ze zachráněných a recyklovaných materiálů – od více než 100 let staré železné střešní krytiny až po okna zachráněná ze staré školy. Není to tedy pouze stavba, co vás uchvátí, ale také příběh každé její části, která byla využita. 

Většinu práce odvedli manželé sami

Keith a Jen veškerou práci na této stavbě odvedli sami. Základy, návrhy, vnitřní prostory, systém na získávání dešťové vody – to je pouze zlomek toho, co tito dva manželé museli brát na vědomí, při stavbě tak útulné chatky, která je navíc ukrytá v klidném prostředí mimo civilizaci. Když se na toto stavení podíváte, vypadá to jako opravdová chatka snů, ve které vás nikdo nebude rušit, a kde můžete v klidu odpočívat obklopení přírodou a mírumilovným prostředím. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Jelikož se doba změnila a manželé potřebovali po nějakém čase života v této pohádkové chatce větší prostor, přestěhovali se zpět k civilizaci. Nyní tak tento malý dům slouží především pro hosty, kteří hledají odpočinek – a že jich není málo. Níže se nyní můžete podívat na video, kde vás Keith provede celou stavbou, a poví vám vše, co jej během stavby doprovázelo za překážky. Je neuvěřitelné, že takový výtvor stál majitele pouze 5000 amerických dolarů! 

Co byste postavili za takové peníze vy? 

Zdroj: Livingbiginatinyhouse

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články