Malý náklaďák poskytuje pohodlné bydlení | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Pojízdné bydlení na korbě náklaďáku o velikosti 16 m² nabízí majitelce pohodlí i svobodu. Interiér je geniálním řešením malého prostoru

Pojízdné bydlení na korbě náklaďáku o velikosti 16 m² nabízí majitelce pohodlí i svobodu. Interiér je geniálním řešením malého prostoru

Obytný náklaďák má vše, co je k životu na cestách třeba. Jeho útroby skrývají i mnohá překvapení a nevšední triky pro každodenní život.

dum jude dvere
Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Žena jménem Jude doslova miluje cestování. Nejraději se však na něj vydává po vlastní ose. A protože má také ráda pohodlí, stala se nadšenou karavanistkou. Bohužel velmi brzy zjistila, že jí žádný z modelů dostupných na trhu nemůže poskytnout to, co by pro svou spokojenou krasojízdu potřebovala. Rozhodla se tedy svůj problém vyřešit vlastními silami. Navíc jí na cestách dělá společnost její syn a vše bylo tedy o to těžší.

Obyčejný náklaďák se změnil v dům

Svoboda byla pro Jude vždy důležitá. A právě proto se rozhodla zavrhnout všechny komerční koncepty podobného „bydlení na kolečkách“ a vytvořila si vlastní. Mohla tak vychytat všechny nepříjemné chyby (například nedostatečnou izolaci, která ji často nutila trpět zimou) a navrhnout si interiér zcela podle sebe. Snažila se také, aby jí zůstal dostatek prostoru na vaření nebo uložení oblíbených věcí.

A nezapomněla ani na relaxační koutek. Zvenčí vypadá celý náklaďák docela obyčejně, i když ledacos by mohly napovědět i solární panely a přírodní obložení. Jakmile však nahlédnete dovnitř, ocitnete se v docela jiném světě. Interiéru (od nábytku až po textilie) dominují především světlé barvy, takže vše vypadá opticky mnohem větší. Šikovně řešená okna pak dovnitř přivádějí dostatek světla.

Velká výzva pro malý prostor

Jude si záměrně vybrala spíše menší náklaďák se 6,4 metry na délku a 2,4 metry na šířku. Šlo jí především o co nejlepší možnosti parkování, ovšem i tak ho dokázala proměnit v přívětivé místo k životu. A jaké jsou její triky? Na oblečení má připravené dostatečně velké zabudované skříně, ovšem během přepravy ho skladuje v proutěných přepravkách, což zabrání jeho zmačkání. A aby nebyla závislá na kempech, náklaďák si vybavila.

Kromě již zmíněných solárních panelů v něm tak najde kupříkladu nádrž na vodu a samozřejmě také dostatečně účinné zateplení. Vynachválit si nemůže ani výsuvné postele. Jednu z nich tak může vždy bezpečně uklidit, zatímco ta druhá poslouží během běžného dne jako pohovka k odpočinku. K příjemné atmosféře v tomto malém bydlení také přispívají dostatečně velká okna, díky nimž nejsou jeho obyvatelé nikdy odříznutí od okolního světa.

Potřebné zázemí i pro hygienu

Nesmí chybět ani prostorná kuchyně nebo pohodlná koupelna i se sprchou a komfortně řešenou toaletou. A opět nechybí ani šikovně zabudované skřínky, starající se o dostatek úložného prostoru. Ale pokud si myslíte, že odpadní vodu vypouští jen tak na silnici, pletete se. I ona míří do speciální nádrže, a Jude ji posléze vypouští pouze na místech k tomu určených. Myslí tedy i na ekologii.

Koupelně, stejně jako zbytku obytného náklaďáku, vévodí bíla barva propojená se světlým dřevem. Jen čas od času rozbije tuto monotónnost výrazný tmavý prvek, například v podobě zásobníku na dřevo. A nechybí ani množství nápaditých dekorací. Aktuálně zdobí jednu stěnu domku přírodní vánoční stromek z větví a decentních ozdob (protože ten velký živý by se sem samozřejmě nevešel), ale narazit tu můžete i na mandalu nebo starožitné zrcadlo.

Umíte si představit, že byste v obdobném náklaďáčku bydleli také?

Prohlédněte si unikátní náklaďák, ve kterém bydlí Jude

Zdroj: LivingBigInATinyHouse