Tuto sezónu vypěstujete nejmíň 40 kbelíků brambor. Spolehněte se na rady těch nejlepších zahrádkářů
Znásobte i vy svou úrodu brambor. Stačí, když se při výsadbě budete držet několika zásad a vyzkoušíte jeden tajný a naprosto geniální trik.
Lilek brambor (Solanum tuberosum) patří mezi rostliny často využívané v gastronomii. Zužitkovávané jsou jejich hlízy, které se dají vařit, smažit, péct a mnoho dalšího. Obsahují tuky, vlákninu, bílkoviny a velké množství sacharidů, čímž při konzumaci příznivě ovlivňují náš organismus. Ještě lépe pak působí brambory, které si vysadíte sami doma. Na tom není nic těžkého, jelikož je tento druh lilku poměrně nenáročný.
Ne všechny hlízy se hodí
Nejprve si musíte pořídit vhodnou sadbu. Vyvarujte se vysázení konzumních brambor, které jsou obvykle ošetřovány různými retardačními přípravky. Kvůli těm by vůbec nemuselo dojít k jejich vyklíčení. Pořiďte si tedy certifikované hlízy. Těch existuje více než 160 druhů, je tedy z čeho vybírat. Při nákupu si sadbu nezapomeňte důkladně prohlédnout. Pokud zpozorujete bělavý povlak, přílišnou tvarovou nepravidelnost nebo chodbičky po škůdcích, obloukem se jí vyhněte.
Není nad kvalitní přípravu
Když máte vybráno, přichází čas na druhý krok úspěšné výsadby brambor. Řeč je o důkladné přípravě půdy. Ta by měla být kyprá, dostatečně propustná a hlavně odplevelená. Nejprve se tedy zbavte všech plevelů, které se na budoucím bramborovém záhonu vyskytují. Poté se pusťte do zkypření půdy do hloubky 15–20 centimetrů. Následně si připravte brázdy, do kterých budete vkládat jednotlivé hlízy. S tím vám pomůže motyka.
Pečlivá příprava se ale netýká pouze záhonu. Brambory napadá velká škála škůdců a houbových, bakteriálních i virových patogenů. Sadbu je tedy třeba vhodně namořit, aby se k nim žádný škodlivý organismus nedostal. Vyzkoušet můžete roztok složený z:
- 10 litrů vody,
- 1 polévkové lžíce síranu draselného neboli modré skalice,
- 0,5 šálku dřevěného popela
- a špetky manganistanu draselného.
Do hotového, dobře rozmíchaného přípravku vložte na 25–30 minut všechny hlízy. Poté je osušte. Díky tomuto opatření se dočkáte obrovské úrody, v přepočtu zhruba 40 kbelíků hlíz na 21 rostlin.
Dopřejte bramborám dostatek místa
Výsadbu můžete provádět od konce března až do druhé poloviny května. Důležité ovšem je, aby se teplota půdy (v hloubce 1 centimetru) pohybovala okolo 6–8 stupňů Celsia. Dále nesmí být příliš vlhká (při kultivaci se nebude lepit na nářadí). Hlízy vkládejte do půdy přibližně 20–30 centimetrů od sebe. Hloubku zvolte takovou, aby byla maximálně o 1–2 centimetry vetší než výška hlízy. Vzdálenost mezi řádky by se měla pohybovat mezi 50 a 60 centimetry.
Které odrůdy lilku bramboru obvykle vysazujete?