Ozdravení půdy je víc než důležité. Jaké zelené hnojení byste měli zasít, aby vše fungovalo nadmíru dobře?
Zelené hnojení je způsob, pomocí kterého dodáte své půdě nezbytné živiny a organickou hmotu důležitou pro úspěšnou úrodnost.
Obsah
Zelené hnojení je velmi důležité pro opětovnou, mnohdy i lepší úrodnost – pomůže totiž dodat vaší půdě organickou hmotu, která má pozitivní vliv na přítomnost a činnost půdních organismů vytvářejících humus. Jde vlastně o takové důležité jarní „opatření“, které pomůže vaší pudě zajistit dostatek potřebných živin a zlepšit její schopnost absorbovat vodu.
Vhodné jsou rychlerostoucí rostliny
Mezi vhodné rostliny pro zelené hnojení patří bezesporu rychle rostoucí rostliny, což jsou zpravidla jednoletky, které dokážou během pouhých 2–4 týdnů vytvořit mohutný kořenový systém a nadzemní hmotu. Lze je vysévat v jednotlivých druzích nebo i ve smíšených výsadbách, čímž se také zvyšuje jejich pozitivní vliv na půdu – kořeny totiž efektivně kypří půdu a zároveň ji obohacují o velké množství drobných organických zbytků. Tím zlepšují přístup do půdy nejen vlhkosti, ale i kyslíku.
Rychlerostoucí rostliny byste měli vysazovat zpravidla 2–3 týdny před výsadbou nebo výsevem hlavních zahradních rostlin (rajčat, paprik, okurek, lilku nebo třeba brambor). Během této doby totiž mají dostatečný čas na to, aby se zcela rozložily, a mohly tak předat vaší půdě všechnu svou organickou hmotu, která je nezbytná pro budoucí úrodnost vaší zahrádky.
Výběr zeleného hnojiva pro jarní výsev
Pro výběr správného zeleného hnojiva pro jarní výsev zahradních plodin je třeba dodržet několik pravidel. Mezi ty nejdůležitější patří:
- Nelze používat zelené hnojení ze stejné čeledi, jako je hlavní plodina, kterou chcete do půdy vysadit (například řepku pro následnou výsadbu zelí nebo řepy).
- Není efektivní používat stejně zelené hnojivo několikrát na jednom místě – snažte se rostliny vždy střídat.
- Zelené hnojení obilovin je nejvhodnější provádět na jílovité půdě.
- Nikdy nedovolte, aby došlo k samovýsevu zeleného hnojiva! Nejzazší termín seče je ve fázi rašení.
Se správným výběrem zeleného hnojiva pro jarní výsev zahradních plodin vám pomůže přehled uvedený níže:
- Pro pěstování brambor, lilků, paprik, okurek, cuket a dýní: žito, oves, lupina, ředkev olejná, hořčice a jetel sladký.
- Pro pěstování řepy, mrkví, fazolí: hořčice, ředkev olejná, řepka jarní, hrách, vikev.
- Pro pěstování kukuřice: řepka jarní, ředkev, hořčice.
Přestože výše uvedený přehled uvádí vhodná zelená hnojiva pro jarní výsev, která jsou navíc velmi odolná vůči chladu, ještě před jejich výběrem je třeba zohlednit také typ vaší půdy.
Zelená hnojiva vhodná pro vaši půdu
Správně zvolené zelené hnojivo vám pomůže nejen obohatit půdu o důležité živiny, ale také zlepšit její fyzikální stav, jako je například schopnost absorpce vody a prevence před škůdci:
- Pro utuženou půdu, která trpí nedostatkem živin, a ke zvýšení úrodnosti – žito, oves, řepka, hořčice, sladký jetel, vojtěška, vikev, směs vikve a ovsa, vikev s žitem nebo hořčice s luskovinami.
- Pro všechny typy půdy, které chcete chránit proti hnilobě – směs ředkvička + řepka + hořčice s přídavkem měsíčku a ovsa a směs vikve, řepky, luskovin, svazenky a jednoletého žita.
- Pro půdu napadenou škůdci – hořčice, ředkev olejná, měsíček lékařský, lupina, svazenka, jetel s příměsí kvetoucích rostlin měsíčku lékařského a směs vikev + řepka.
- Pro příliš suchou půdu – řepka a svazenky.
- Pro nestrukturní půdu – svazenka, řepka jarní, ředkev, hořčice a všechny ostatní rostliny z čeledi brukvovitých.
- Pro podmáčenou půdu – seradela a lupina.
- Pro půdu vyžadující větší množství dusíku – vikev, vojtěška, hrách, ozimá řepka, žito a oves.
Jakmile zvolíte vhodné zelené hnojivo, můžete se vhrnout do jeho výsadby.
Správný postup pro pěstování zeleného hnojiva
Ještě před výsevem vámi zvolených rostlin se nebojte půdu nakypřit, a to zhruba do hloubky 4–7 cm. Motyčkou poté vykopejte brázdy, zasejte semena a následně je opět zakopejte. Záhon s vysetými rychlerostoucími rostlinami nezapomeňte zakrýt smrkovými větvemi nebo jakýmkoliv mulčem, abyste zabránili jejich napadení ptactvem. Nakonec je už stačí pouze sklidit – a to 2–3 týdny před výsadbou hlavní plodiny nebo jakmile začnou rašit.
Jaké máte zkušenosti s výsadbou zeleného hnojiva?