Své oblíbené tenisky nemusíte vyhazovat, ani když mají díru. Domácí oprava vás nebude stát ani korunu
Poničené boty můžete buď vyhodit, nebo se je ještě pokusit opravit a nosit další sezónu. Stačí opravdu málo.
Tenisky jsou oblíbenou obuví hlavně v teplejších měsících roku. Co dělat, když je některá část hodně opotřebovaná, roztřepená, nebo dokonce děravá? Boty můžete jednoduše vyhodit. Nebo je můžete doma opravit a dál si užívat jejich nošení. Vybělit lze i zažloutlou podrážku nebo odstranit z gumových částí nevzhledné černé pruhy. Není to nijak složité a zvládne to opravdu každý.
Jak opravit boty
Pokud máte oblíbené tenisky děravé, můžete si na ně pořídit nažehlovací textilní samolepku. Než se pustíte do práce, je vhodné k otvoru našít kousek látky. Našít ji je třeba z vnější strany, aby vás netlačila na prstech. Pak by mohlo být používání bot nepohodlné. Potom předehřejte žehličku na maximum a vypněte napařování. Nažehlovací textilní nálepku rozstřihněte na polovinu, sundejte zadní kryt a nalepte samolepku na boty. Na samolepku potom položte kuchyňskou utěrku a vyžehlete ji.
Pokud potřebujete vybělit podrážku, pak vám pomůže kyselina citronová. Důkladně jí potřete podrážku a nechte ji chvíli působit. Potom ji pečlivě smyjte. Skvělým prostředkem pro bělení podrážky je také obyčejná jedlá soda. Nejoblíbenějším způsobem bělení je však využití zubní pasty a starého kartáčku na zuby. Pasta společně s kartáčkem odstraní i ty nejodolnější nečistoty a zbarvení. Pomoci vám však může také obyčejná guma. Pokud tedy máte žlutou podrážku, nezoufejte, stačí si dát trochu práce a můžete boty dál používat.
Praní tenisek v pračce
Někteří lidé perou v pračce takřka všechny druhy bot. Jiní by do ní nevložili ani domácí bačkory. Jak to tedy je, je vhodné prát boty v pračce? Ano. Ale je třeba při tom dodržovat určitá pravidla. Před praním je nutné vytáhnout z bot tkaničky. Předejdete jejich zničení, a navíc se boty lépe vyperou. Boty dejte do pracího sáčku a zvolte jemné praní. Teplota by neměla přesáhnout 30 stupňů. Odstřeďování je vhodné vynechat. Vaše boty by se při něm mohly poničit a hrozí i poškození samotné pračky.
K sušení bot nikdy nepoužívejte sušičku. Mohlo by dojít k deformaci. Boty dejte schnout přirozeně a vyplňte je papírem. Novinový papír není vhodný, protože by barva mohla boty ušpinit. Hodí se obyčejný bílý papír nebo klidně i ten pečicí. Proti zápachu z bot pomůže jedlá soda, která pohlcuje vlhkost i nepříjemné pachy. Snad vám tyto kroky pomohou k tomu, aby s vámi vaše boty prožily další sezónu a neskončily v popelnici jen kvůli tomu, že jsou zažloutlé nebo děravé.
Jak si opravujete své boty?