Jak správně vyčistit domácnost po nemoci | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Správný úklid domácnosti po nemoci zastaví její šíření. Obyčejná voda a čistící prostředky v boji s viry nepomohou

Správný úklid domácnosti po nemoci zastaví její šíření. Obyčejná voda a čistící prostředky v boji s viry nepomohou

Už delší dobu celý svět děsí nemoc covid-19, ale opravdu to není jediné onemocnění, které můžete dostat. Také je tu období chřipek a nachlazení.

virus uklid
Zdroj fotografie: iStock

Pokud je někdo ve vaší domácnosti nachlazený, má chřipku nebo jakýkoli jiný tip nakažlivé nemoci, nejdůležitější je, aby se zabránilo tomu, že se nemoc přenese na ostatní. Samozřejmě je na prvním místě časté mytí rukou, ale také pořádné čištění všeho okolo je velice důležité. Viry a bakterie totiž dokáží žít i na površích. Jak tedy správně čistit různé prostory v domácnosti?

Jaké použít čisticí prostředky

Obyčejná voda a jemné čisticí prostředky vám v boji proti virům nejspíš opravdu nepomohou. Musíte použít nějaký dezinfekční prostředek, řídit se pokyny na obalu a především ho nechat působit. Rychlé přejetí hadříkem totiž nemusí stačit. Nejlepší bude, když si vytvoříte domácí bělicí čistič, pro který budete potřebovat 1/3 šálku bělidla na 4 litry vody o pokojové teplotě. Pamatujte ale na to, že každý den byste měli míchat nový roztok.

zena prostredky k uklidu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Do tohoto roztoku namočte čistý hadřík nebo papírový ručník a přiložte jej na povrch, který je potřeba vyčistit. Nechte alespoň 3 minuty působit a poté povrch opláchněte čistou vodou. Tento roztok můžete použít také pomocí rozprašovače. Po každém použití vyperte hadřík nebo si vezměte novou papírovou utěrku. Pro menší předměty můžete použít například odličovací tampon.

Čištění ložnice

Když jste nemocní, tak samozřejmě ležíte v posteli, ale na povlečení zůstávají choroboplodné zárodky. Abyste zabránili rozšíření nemoci, měli byste vydezinfikovat i ložní prádlo. Nejvíce pozornosti věnujte prostěradlům a povlečením na polštáře, protože právě ty jsou v nejbližším kontaktu s nemocným. Při manipulaci se znečištěným prádlem raději používejte rukavice. Prádlo vždy vyperte co nejdříve.

Koupelna

V koupelnách se skrývá asi nejvíce choroboplodných zárodků. Proto byste ji měli čistit minimálně jednou denně, když je ve vašem domě nemocný. Pokud je to možné, použijte jinou koupelnu než tu, kterou používá nemocný. Jestliže to ale není možné, rozhodně používejte jiné ručníky a osušky, a všechny také každý den měňte. Zubní kartáček vyměňte ihned po tom, co se nemocný uzdraví.

krasna bila koupelna
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kuchyň

Nemocný by rozhodně neměl připravovat jídlo pro ostatní, protože tím by všechny mohl nakazit. Nejlepší bude, když nemocný vůbec nebude chodit do kuchyně, protože tam je tolik věcí, které používají všichni, že bude dost těžké zabránit infekci. Veškeré náčiní a nádobí, které nemocný použil, namočte do dezinfekčního roztoku a nebo ho ihned dejte do myčky.

Kdy jste byli naposledy nemocní?

Zdroj: Thespruce