Panák octa, ústní vody, či 2 tabletky Aspirinu dovedou praní k dokonalosti. Prádlo bude voňavé, měkké a bez bakterií
Praní špinavého prádla není příliš oblíbenou činností. Pokud patříte k těm, kdo při pohledu na pračku trpí, vyzkoušejte tyto triky. Pomohou vám praní trochu usnadnit.
Domácí práce nejsou všeobecně moc oblíbeným souborem činností. Trávit čas úklidem domácnosti, mytím použitého nádobí a praním špinavého prádla nebaví téměř nikoho. A přesto se jedná o činnosti, které vykonáváme takřka denně. Pokud se právě chystáte zapnout pračku, aby vám pomohla zlikvidovat horu oblečení v koši na prádlo, chvilku počkejte. Existuje totiž několik triků, jež vám pomohou prát efektivněji a vašemu prádlu dodají, co mu chybí.
Zajistěte si opět voňavé ručníky i oblečení
České domácnosti perou špinavé prádlo v průměru dvakrát týdně. Ty, v nichž bydlí i malé děti, dokonce ještě častěji. Při takovém objemu se leckdy stane, že zapomenete vyprané prádlo z pračky vyndat a pověsit. Místo voňavých svršků a ručníků tak získáte zatuchlé kusy oděvů a textilií. Abyste se tohoto zápachu při příštím praní zbavili, nalijte k prádlu (tedy přímo do bubnu pračky) 250 mililitrů destilovaného octa a pračku spusťte na běžný prací cyklus.
Přidaný ocet pomůže zlikvidovat bakterie, které zápach zatuchliny a plísně způsobují, a vaše prádlo bude opět čisté a voňavé. Tato metoda je vhodná i pro starší ručníky, které rovněž leckdy bývají nepříjemně cítit. Zářivou bělost časem zašedlých oděvů a textilií obnovíte také velmi snadno. Stačí k pracímu prášku přidat několik tablet aspirinu.
Čas od času byste měli vyčistit i samotnou pračku. Skvěle vám poslouží ústní voda – nalijte asi 125 mililitrů přímo do bubnu pračky a zapněte ji na program máchání. Ústní voda efektivně zničí bakterie a choroboplodné zárodky a pračku dezinfikuje.
Buďte ke svým oděvům šetrnější
Abyste svým oblíbeným oděvům zajistili co nejdelší životnost, je dobré tomu přizpůsobit i samotné praní. Chcete-li udržet barvy na svém oblečení syté a zářivé, perte ho na nižší teplotu. Současné prací prostředky si s nečistotami hravě poradí i při teplotě 30 °C – není tedy nutné zapínat pračku na 60 °C. Nižší teplota má však ještě jednu výhodu, oblečení se méně deformuje a tolik se nesráží. Některé oděvy byste však v pračce neměli prát vůbec.
Jedná se zejména o pleteniny, jejichž vlákna se během procesu praní ničí a ztrácí svoji pružnost, ale také o populární džíny. Pokud své džíny perete často, nedivte se, že bleskurychle ztrácí svoji původní pružnost i barvu. Mnohem lepším řešením je vymáchání zašpiněných džínů ve slané vodě. V roztoku vody a čtvrt kilogramu soli je nechte naložené asi hodinu. Poté je vyjměte a vložte do pračky na šetrný program máchání.
Jaký je váš nejoblíbenější trik na bělení prádla?