Smrtící krásky proberou k životu i tu nejvšednější domácnost. Masožravé rostliny jsou trendem letošního roku
Pořiďte si i vy některý z těchto druhů masožravých rostlin. Jsou neskutečně okouzlující, zajímavé a poměrně nenáročné na pěstování.
Obsah
Masožravé rostliny se v poslední době těší čím dál větší popularitě. A není se čemu divit. Jde o vskutku zajímavé krásky, které jsou poměrně nenáročné na pěstování. Pokud jste tedy pěstitelé začátečníci, nemusíte se ničeho bát, o masožravku se jistě dobře postaráte. Navíc můžete vybírat z vícero druhů. Podívejte se, který z nich vám bude vyhovovat nejvíce.
Kráska se smrtící rychlostí
Mucholapka podivná, vědeckým názvem Dionaea muscipula, je nejznámějším druhem této skupiny rostlin. Dosahuje menšího vzrůstu a její drobné bílé se květy objevující od května do června. Hmyz, který masožravka láká na voňavý nektar, loví prudkým sklopením lapacích listů. Ty jsou navíc vybaveny chloupky, které kořisti zabrání dostat se ven.
Pro správný růst potřebuje pravidelnou a bohatou zálivku. Nesmírně důležité je používat pouze destilovanou nebo dešťovou vodu. Ta kohoutková by jí mohla ublížit kvůli velkému objemu minerálů. Rostlina dále vyžaduje jasné světlo. Jejího bujného růstu se dočkáte tehdy, když ji na tři až šest hodin denně umístíte na místo, kam dopadají přímé sluneční paprsky.
Z trychtýře není úniku
Saracénie neboli špirlice (Sarracenia purpurea) mají pasti ve tvaru podlouhlých trychtýřů. Tam, stejně jako masožravka uvedená výše, lákají nejrůznější hmyzí druhy na lahodný nektar. Nic netušící členovci po nich uklouznou a utopí se v trávící tekutině na dně pasti. Trychtýř je navíc vybaven o lepivé chloupky, které brání přeživšímu hmyzu dostat se na svobodu.
Tyto rostliny ke spokojenému životu potřebují:
- umístění na světlém stanovišti mimo přímé sluneční paprsky,
- pravidelnou zálivku dešťovou vodou,
- neustále vlhký substrát,
- časté rosení,
- přesazení jednou za dva až tři roky,
- substrát z písčito-hlinité půdy doplněné o rašelinu.
Nakonec ten nejzastoupenější rod
Drosera je rod masožravek, který se pyšní největším počtem druhů. Patří mezi ně např. rosnatka:
- kapská (D. Capensis),
- alicina (D. Aliciae),
- niťovita (D. filiformis),
- D. schiazndra.
Ani tyto masožravky nejsou výjimkou a svou kořist loví na nektar. K prosperitě potřebují světlé stanoviště a vysokou vlhkost.
Co na ně říkáte? Pořídíte si jednu z nich domů?